Ceny neporostou ani v dalších měsících, očekávají analytici

Inflace zůstane i v dalších měsících podle analytiků oslovených ČTK blízko nulových hodnot. Větší nárůst cen ekonomové očekávají až s koncem roku. Únor však byl posledním měsícem, kdy ceny pohonných hmot tlačily inflaci směrem dolů, uvedli analytici. Cena ropy totiž v posledních týdnech začala růst.

Spotřebitelské ceny v České republice v únoru stouply meziročně stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,1 procenta. Růst byl způsoben hlavně zdražením tabákových výrobků a zemního  plynu. Proti lednu ceny pro spotřebitele vzrostly o 0,2 procenta. "Česká republika je tak v rámci Evropské unie jednou z mála zemí, kde meziroční růst cen nezačíná záporným znaménkem," upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Celková inflace tak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zůstane v následujících měsících na stále velmi nízkých úrovních blízko nuly, mohla by se však vyhnout záporným hodnotám. "Rychlejší růst cen by měl pak přijít teprve ke konci roku," uvedl.

"V dalších měsících očekáváme, že se inflace bude držet stále blízko nulové úrovně. V případě jakéhokoliv překvapení směrem dolů se tedy stále můžeme dočkat deflace. Výraznější akceleraci inflace očekáváme až ke konci letošního roku," řekl ČTK také analytik Komerční banky Jiří Škop.

Obdobný názor má i hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. "Inflace zůstane na hodnotách kolem nuly i v dalších měsících. Další pokles cen pohonných hmot v návaznosti na aktuální vývoj cen ropy již nečekáme," uvedla.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský i analytik ČSOB Petr Dufek upozornili, že únor byl prozatím posledním měsícem, kdy inflaci brzdily pohonné hmoty. "Od března už je nutné počítat s jejich efektem do inflace v opačném směru. Odhadujeme, že k březnové meziměsíční inflaci přidají desetinu procentního bodu," uvedl Rožumberský. Dufek dodal, že inflace rozhodně není a ani nebude problémem české ekonomiky v letošním a nejspíše ani v příštím roce.

Únorová data navíc podle hlavního ekonoma finanční firmy Roklen Lukáše Kovandy dále snižují pravděpodobnost další intervence České národní banky za oslabení koruny, o které se spekulovalo zejména na přelomu roku. "ČNB je ochotna tolerovat dokonce i mírnou deflaci, natož pak mírnou inflaci. Nebude tedy podruhé intervenovat za oslabení koruny, protože stávající deflační tlaky zatím nepramení z ochabující poptávky, nýbrž převážně z pozitivního nákladového šoku v podobě zlevnění ropy a pohonných hmot," uvedl.

"Podle Eurostatu je Česko již druhý měsíc v mírné deflaci. Na její hraně či pod ní se bude pohybovat i nadále," upozornila Zamrazilová.

 

Zdroj: ČTK

Ceny neporostou ani v dalších měsících, očekávají analytici Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

 1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

  Byznys ·

  Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

 2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

  Byznys ·

  Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

 3. Babiš odmítá rozdělení Ukrajiny na dva státy

  Společnost ·

  Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Česko nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, protože země v roce 1938 zažila podobnou zkušenost. Odpovědě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.