„Britská ekonomika by se případnému brexitu z EU přizpůsobila,“ říká Lubor Lacina

Dvě pětiny ekonomů označily v průzkumu agentury Reuters takzvaný brexit Velké Británie za nejpravděpodobnější scénář. Lubor Lacina z Mendelova evropského centra v pořadu Investice Zet řekl, že dlouhodobě by tato skutečnost neměla na ekonomiku Británie žádný dopad. Proces vystoupení by byl totiž podle jeho slov řízený a britská ekonomika by se během dvou let tržní situaci přizpůsobila.

Ředitel online obchodování ve společnosti Patria Finance Petr Žabža v pravidelném pořadu Investice Zet sdělil, že odchod Británie z EU nevylučuje. Většinou ale sází na to, že většina Britů se v referendu, které je  plánovanéna 23. června, vysloví k setrvání v EU.

Otázkou je, jaký dopad by vystoupení z EU pro Británii znamenalo. Osmdesát společností z prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100 podle deníku Daily Telegraph tvrdí, že by na to Spojené království doplatilo. Neil Woodford, který spravuje ve svém fondu 8 miliard liber se na druhé straně domnívá, že by šlo o pozitivní krok ostrovní země.

„Krátkodobě tam určitě budou velké spekulace, které se na trhu vždy projeví. Dlouhodobě si myslím, že dopad na ekonomiku nebude žádný, protože ten proces vystoupení by byl řízený. Britská ekonomika by se tak během toho roku až dvou, kdy by k tomu vystoupení došlo, plně přizpůsobila,ׅ“ řekl na rádiu Zet Lacina.

Žabža se domnívá, že na brexitu by nejvíce tratil finanční sektor. Londýn je totiž v tuto chvíli finančním centrem celé Evropy. Případný brexit by pak mohl svoji nynější roli londýnské finanční instituci odebrat.

Lacina se na druhé straně domnívá, že případné opuštění Velké Británie by Londýnu neuškodilo.

„Co se týká toho samotného finančního sektoru, tak tam si myslím, že ty obavy jsou přehnané. Když se totiž opět podíváme na to, jak švýcarský bankovní a finanční systém země mimo EU je plně integrovaný do evropského finančního trhu, tak si myslím, že se plně přizpůsobí i ten ten britský,“ uvedl Lacina.

Londýn by si podle Laciny status významné finanční instituce udržel. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že Británie nepoužívá jako společnou měnu euro. S librou jde totiž stále o totožnou infrastrukturu, jež funguje pořád na stejném principu.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

„Britská ekonomika by se případnému brexitu z EU přizpůsobila,“ říká Lubor Lacina Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.