BBC: Z Jižního Súdánu uprchlo přes 52 tisíc lidí; USA povolí dostavbu kontroverzního ropovodu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že z Jižního Súdánu jen v lednu uprchlo přes padesát dva tisíc lidí do Ugandy. Boje totiž mohou přerůst v masové krutosti. BBC si dále všímá toho, že armáda Spojených států amerických informovala kongres o tom, že povolí dostavbu kontroverzního ropovodu v Severní Dakotě. 

Odvolací soud ve Spojených státech amerických zjišťoval, zda cestovní omezení prezidenta Donalda Trumpa diskriminují muslimy. Opatření dočasně zakazovalo vstup do země uprchlíkům i návštěvníkům ze sedmi většinou muslimských zemí. Minulý týden bylo pozastaveno. Rozsudek se očekává tento týden. Ať soud rozhodne jakkoli, předpokládá se, že případ skončí u Nejvyššího soudu.

 
Ve Spojených státech amerických převzala funkci nová ministryně školství. Stalo se tak jen několik hodin po té, co její jmenování nejtěsnější možnou většinou schválil senát. Rozhodující byl hlas viceprezidenta Mika Pence. Betsy DeVosová čelí kritice především proto, že nemá zkušenosti s veřejným školstvím.
 
Armáda Spojených států amerických informovala kongres o tom, že povolí dostavbu kontroverzního ropovodu v Severní Dakotě. Nový prezident Donald Trump projekt formálně podpořil v lednu. Především obavy o kontaminaci pitné vody a zásah do posvátného území původních obyvatel vyvolaly protesty proti projektu. Od srpna při nich bylo zatčeno téměř sedm set lidí. Ropovod prochází čtyřmi státy a je téměř hotový. Zbývá dostavba krátkého, nicméně kontroverzního úseku.
 
V Kolumbii zahájili povstalci z levicové Národní osvobozenecké armády známé pod zkratkou  ELN a vládní vyjednavači rozhovory o ukončení více než padesát let trvajícího konfliktu. Jednání bylo zahájeno v ekvádorském hlavním městě Quitu, kde budou rozhovory probíhat. Následují po uzavření mírové dohody s největší povstaleckou skupinou v zemi, hnutím Farc. ELN je druhou největší povstaleckou organizací v Kolumbii.
 
Z Jižního Súdánu jen v lednu uprchlo přes padesát dva tisíc lidí do Ugandy. Hrozí, že zde pokračující boje přerostou v masové krutosti. Na kritickou situaci upozornil zvláštní poradce Organizace spojených národů pro prevenci genocidy.
 
Zemřel švédský profesor Hans Rosling. Proslul především svými zábavnými přednáškami o statistických datech ilustrujících globální vývoj. Bylo mu šedesát osm let. Loni mu byla diagnostikována rakovina slinivky.
 
Vědci v USA zjistili, že sucho výrazně přispívá k závažnosti epidemií západonilského viru ve Spojených státech. Na základě analýzy dat za patnáct let zjistili, že epidemie byly mnohem rozsáhlejší v suchých letech. Západonilský virus se v Severní Americe objevil v roce 1999. Od té doby zde každé léto probíhá epidemie. Její rozsah se ale výrazně liší rok od roku.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Z Jižního Súdánu uprchlo přes 52 tisíc lidí; USA povolí dostavbu kontroverzního ropovodu Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.