BBC: V Sýrii došlo k jednomu z nejhorších chemických útoků občanské války

Pravděpodobně chemický útok v rebely držené oblasti v syrské provincii Idlib si vyžádal smrt nejméně 58 lidí. Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Syrská observatoř pro lidská práva uvedla, že útok měli pravděpodobně na svědomí syrská vláda nebo ruské letectvo. Pokud se použití chemických zbraní potvrdí, bude to jeden z nejhorších chemických útoků ke kterému došlo v šest let trvající občanské válce v Sýrii.

Nejméně 58 lidí přišlo o život a desítky lidi jsou zranění důsledkem chemického útoku v rebely držené oblasti na severozápadě Sýrie. Syrská observatoř pro lidská práva uvedla, že k útoku došlo konkrétně v provincii Idlib ve městě Chán Šajchún.

Útok má pravděpodobně na svědomí syrská vláda nebo ruské letectvo. Mnoho lidí se důsledkem tohoto útoku udusilo. Místní opoziční aktivisté a zpravodajské servery zveřejnily fotografie udušených obětí.

Později se objevily rovněž zprávy o tom, že letectvo vypálilo rakety na místní nemocnice, kam byli převáženi přeživší. 

Syrská vláda opakovaně popírá jakékoli používání chemických zbraní. Pokud se chemický útok potvrdí, jde o jeden z vůbec nejvražednějších chemických útoků na území Sýrie od začátku občanské války, která již trvá po dobu šesti let.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Muž podezřelý z pondělního teroristického útoku v petrohradském metru je rodákem z Kyrgyzstánu. Později získal ruské občanství. Při útoku na vagony metra v pondělí odpoledne zemřelo 14 lidí a nejméně dalších 49 osob bylo zraněno. Další nálož byla uložena v jiné stanici. Policie ji stihla včas zneškodnit. Policie nyní drží zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě. Přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na petrohradském letišti Pulkovo. Od úterního dne je ve městě vyhlášen třídenní smutek. K odpovědnosti za útok se prozatím nikdo nepřihlásil.

 

Kongres jihoafrických odborů (COSATU) požaduje odstoupení jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy. Generální tajemník organizace Bheki Ntshalintshali řekl, že Zuma už není „správnou osobou, která má vést zemi“. Jihoafrický prezident čelí tlaku kvůli přeskupení kabinetu, v němž figurovalo vyhození důvěryhodného ministra financí Pravina Gordhana. Cosatu uvádí, že má 1,8 milionů členů a je klíčovou součástí jihoafrické vlády.

 

Americký telekomunikační gigant Verizon spojí odkoupenou společnost Yahoo se svojí internetovou divizí AOL. Z tohoto svazku vznikne firma Oath. Značky AOL a Yahoo by neměly ale i přesto zaniknout. Ředitel firmy AOL Tim Armstrong potvrdil tuto skutečnost na svém osobním twitterovém účtě. Verizon odkupuje Yahoo za zhruba 4,8 miliardy dolarů. K dokončení transakce by mělo dojít ještě v tomto čtvrtletí.

 

Spojené státy americké oznámily, že přestávají financovat Populační fond Organizace spojených národů (UNFPA). Jde o organizace, která podporuje otázky rodinného plánování ve více než 150 zemí světa. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že UNFPA „podporuje nebo se podílí na řízení programů nucených potratů a nedobrovolné sterilizace“. Jde o první ze slibovaných škrtů amerických příspěvků pro OSN ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa. UNFPA uvedla, že tohoto rozhodnutí lituje. K tomu dodala, že neporušuje žádné zákony.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: V Sýrii došlo k jednomu z nejhorších chemických útoků občanské války Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.