BBC: USA budou opět hlídkovat v Jihočínském moři; britské hlasování o leteckých náletech na IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service uvádí, že Spojené státy oznámily, že se jejich lodě v budoucnu opět objeví v Jihočínském moři. Čína přitom oblast považuje za svoje území a proti přítomnosti amerických lodí protestuje. BBC dále s odvoláním na britský tisk informuje o tom, že britský premiér David Cameron nechce druhé kolo hlasování ohledně leteckých útoků na pozice Islámského státu (IS) v Sýrii. Chybí mu totiž podpora poslanců. Premiérova kancelář ale toto tvrzení odmítá.

Ruský letecký dopravce Kogalymavia tvrdí, že za sobotní pád jejího letadla na Sinajském poloostrově mohou vnější vlivy. Neštěstí, při kterém zahynulo všech 224 osob na palubě, se nyní vyšetřuje a čeká se na vyjádření leteckých expertů. Ruské úřady uvedly, že je zatím předčasné byť jen spekulovat o příčině neštěstí. Obdobně se vyjádřil i egyptský prezident Abdal Fatáh Sísí v rozhovoru BBC. Podle něj jsou tvrzení islamistů, že letadlo sestřelili, jasnou propagandou.

Kancelář britského premiéra Davida Camerona odmítla tvrzení britských médií, že ministerský předseda opustil plán na uspořádání druhého kola hlasování v dolní sněmovně ohledně leteckých útoků na pozice Islámského státu v Sýrii. Podle informací deníků The Times a The Guardian premiér druhé kolo hlasování odmítá, protože mu chybí podpora poslanců. O povolení leteckých útoků se v britském parlamentu hlasovalo už v roce 2013, tehdy však poslanci tuto možnost zamítli. Později nicméně nálety na pozice islamistů v Iráku umožnili .

Spojené státy oznámily, že se jejich lodě v budoucnu opět vypraví do vod Jihočínského moře, které Čína označuje za svůj chráněný prostor. Americká válečná loď minulý týden vplula do zóny u Čínou uměle vytvořených Spratleyho ostrovů, proti čemuž Peking protestoval. V mezinárodních vodách sice platí ochranná zóna jednotlivých států v okolí pevniny či ostrova, na uměle vytvořené ostrovy se ovšem opatření nevztahuje. Čína však tato pravidla neuznává. Na území v Jihočínském moři vznášejí nároky i další asijské země.

Automobily značky Volkswagen s dieselovými motory o objemu tří litrů rovněž obsahovaly zařízení umožňující podvody s emisemi. Dosud se přitom mělo za to, že se emisní skandál týká jen agregátů o objemu do dvou litrů. Podle amerických úřadů se nové vyšetřování týká vozů značky Porsche, Audi i Volkswagen s motorem o objemu tři litry vyrobených v modelových řadách pro roky 2014 až 2016. Vedení firmy nové obvinění popírá a spolupracuje s americkými regulátory na vyjasnění celé věci.

Nigerijské islamistické hnutí Boko Haram zveřejnilo fotografie, na kterých má být jím ovládaná továrna na rakety umístěná na severovýchodě Nigérie. Snímky naznačují, že členové hnutí mají dostatečné technické vybavení pro výrobu zbraní. Zatím není jasné, kdy byly snímky pořízeny. Boko Haram už 13 let terorizuje severovýchod Nigérie, v jeho násilné kampani za vznik islámského státu už zemřely tisíce lidí. Vládní či regionální vojska v poslední době zaznamenala územní zisky na úkor Boko Haram, hnutí však v útocích pokračuje.

Dva britští novináři čelí několikaměsíčnímu trestu odnětí svobody v Indonésii. Žalobci je v soudním řízení usvědčili z podvodů. Oba muži totiž natáčeli dokumentární film o pirátství u indonéského ostrova, přičemž měli jen turistické vízum. Film byl částečně dotován ze zdrojů časopisu National Geographic. Žaloba u soudu požaduje, aby byli oba muži potrestáni pěti měsíci odnětí svobody a pokutou. Britské úřady uvedly, že už s Indonésií vyjednávají o dalším osudu Britů.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: USA budou opět hlídkovat v Jihočínském moři; britské hlasování o leteckých náletech na IS Foto: Spratlyovy ostrovy; ČTK/Jiji Press Photo/HO

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.