BBC: Turecká policie zatkla 188 členů kurdské HDP, jsou podezření z napojení na radikály

Turecká policie zadržela 118 členů kurdské Lidové demokratické strany (HDP). Ti mají mít vazby na radikály z Kurdské strany pracujících (PKK). K zatýkání došlo dva dny po dvojici bombových útoků v okolí stadionu fotbalového klubu Besiktas Istanbul. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Turecká policie zadržela 118 členů kurdské Lidové demokratické strany (HDP). Úředníci měli mít podle BBC vazby na kurdské radikály z Kurdské strany pracujících (PKK). Informaci přinesla státní média. K zatýkání osob došlo dva dny po dvojici bombových útoků v okolí domácího stadionu fotbalového klubu Besiktas Istanbul. Exploze připravily o život 44 lidí.

K zatýkání podezřelých osob došlo ve chvíli, co Rakousko prohlásilo, že by mělo dojít k pozastavení rozhovorů s Tureckem o jeho členství v Evropské unii. V rámci projevu v parlamentu turecký ministr zdravotnictví Recep Akdag oznámil, že mezi oběťmi sobotního atentátu bylo 36 policistů a osm civilistů. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli novinářům oznámil, že Turecko bude bojovat proti terorismu až do konce. Přislíbil rovněž to, že atentátníci za svoje činy zaplatí vysokou daň. Není jasné, zdali pondělní zadržení souvisejí se sobotními teroristickými útoky.

V Istanbulu a Ankaře došlo k zatčení nejméně 37 osob. Další razie probíhaly v jižních a západních okrscích Turecka.  

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Syrská armáda obsadila klíčovou oblast jižní části Aleppa. Informaci přinesly aktivisté společně se státními médii. Syrská observatoř pro lidská práva se sídlem v Londýně oznámila, že provládní jednotky v noci rovněž dobyly čtvrť Šajch Saíd. Rebelové ztratili podle BBC již 90 procent ovládaného území východního Aleppa. Stalo se tak přitom za méně než měsíc. Syrské vládě významně pomohlo ruské letectvo. Během posledních 24 hodin se vzdalo více než 700 povstalců a 13 300 civilistů opustilo rebely ovládané území. Ve zbývajících částech Aleppa, které ještě kontrolují rebelové, nadále zůstávají desítky tisíc civilistů. Ti jsou přitom odříznuti od dodávek potravin, vody nebo zdravotní péče. 

 

Dlouhodobě monitorující satelitní snímky pořízené nad územím západní Antarktidy ukazují na rozsah a tempo ubývání velkých ledovců. Téměř čtvrtstoletí dlouhé pozorování poukazuje na to, jak velké ledovce každoročně ztrácejí svoji výšku až o 7 metrů. Satelitní snímky pomáhají také odhalit skutečnost, jaký vliv má úbytek ledovců na proudění ledu v oceánech. Ve světových vodách ročně přibývá kolem 120 až 140 tun nového ledu. Hladina globálních vod důsledkem toho stoupá za rok o 0,34 mm až 0,40 mm. Pokles výšky ledovců je pravděpodobně způsobený teplou vodou, která byla zaznamenána v oblasti Antarktidy během posledního desetiletí. 

 

Cyklon Vardah si na jihu Indie vyžádal nejméně dva životy. Tisíce dalších lidí muselo být evakuováno z pobřežních oblastí. Přírodní živel donutil zavřít i tamní školy a obchody. Cyklon doprovází silný déšť a vítr dosahuje rychlosti 120 kilometrů za hodinu. V pohotovosti je indická armáda a dvě námořní lodě. Národní úřad pro zvládání přírodních katastrof varoval rybáře před tím, aby nevyplouvali na moře. Vláda indického státu Tamil Nadu prohlásila, že silný vítr vyvrátil 260 stromů. 

 

Prodemokratické skupiny v Hongkongu vybojovaly rekordní počet křesel ve volební komisi, která bude rozhodovat o novém vůdci území. Díky vysoké účasti dosáhly na 300 míst. To přitom představuje čtvrtinu volební komise. Většinu i nadále ovšem obsadí přívrženci čínského režimu. Kritici uvádějí, že výsledky poukazují na nedemokratickou povahu země. Kandidáty na post nového vůdce Hongkongu vybere komise čítající 1200 členů. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Turecká policie zatkla 188 členů kurdské HDP, jsou podezření z napojení na radikály Foto: Sadik Gulec / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.