BBC: Odchod Británie z EU musí předcházet dohodám o obchodu; sto let od bitvy na Sommě

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Velká Británie nemůže zahájit jednání o budoucích obchodních vztazích s Evropskou unií dříve, dokud z ní nevystoupí. Uvedla to evropská komisařka pro odchod. BBC si dále všímá, že Evropa si dnes připomíná sto let od bitvy na Sommě. Ta byla jednou z nejkrvavějších v první světové válce.

Evropské země i země Commonwealthu si dnes připomínají sto let od bitvy na Sommě. Upomínkový akt ve Velké Británii vede královna. Bitva na Sommě byla jednou z nejkrvavějších v první světové válce. Probíhala v severní Francii a trvala pět měsíců. Armády Francie a Velké Británie v ní stály proti Německu. Celkem si vyžádala na všech stranách více než milion mrtvých a zraněných. V pátek ráno připomenou dvě minuty ticha začátek bitvy.

 

Podle evropské komisařky pro obchod nemůže Velká Británie zahájit jednání o budoucím uspořádání obchodních vztahů s Evropskou unií dříve, než z Unie vystoupí. Uvedla, že její odchod musí předcházet zahájení jednání. Po vystoupení z Unie se podle ní bude s Velkou Británií obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace, dokud nedojde k uzavření nových dohod. O podobě nedávné dohody mezi Unií a Kanadou se jednalo sedm let.

 

Hongkong si dnes připomíná devatenáct let od připojení k Číně. Kromě oficiálních událostí se v ulicích objeví i tisíce prodemokratických demonstrantů. Zatímco jedni připojení oslavují, pro jiné je připomínkou nedemokratického vývoje země v uplynulých dvou dekádách. Ten ilustruje například případ pěti zmizelých knihkupců, kteří prodávali mimo jiné i knihy kritizující Čínu.

 

V Bangladéši došlo k vraždě hinduistického duchovního. Muž se v chrámu připravoval na ranní modlitbu. Policie z napadení mačetami viní tři muže na motocyklu. V Bangladéši v poslední době došlo k několika brutálním útokům. Od roku 2013 zde bylo při útocích přisuzovaných islámským bojovníkům zavražděno přes čtyřicet lidí. Útoky většinou směřovaly proti blogerům, akademickým pracovníkům, bojovníkům za práva gayů či příslušníkům etnických menšin.

 

Úřady ve Spojených státech amerických vyšetřují první úmrtí, které mohl způsobit autopilot. V květnu na Floridě zemřel řidič vozu Tesla po srážce s nákladním vozem. Nyní se prověřuje funkce autopilota, která umožňuje automatické předjíždění a reaguje na provoz. Zdá se, že autopilot nerozpoznal obrys bílého vozu proti velmi světlé obloze.

 

V Peru bylo z rokle u ruin kultovního města Machu Picchu vyzdviženo tělo německého turisty. Muž ve středu nerespektoval bezpečnostní označení a pohyboval se mimo vyznačená místa. Chtěl se na okraji rokle vyfotografovat, ale podklouzla mu noha.

 

Argentinská policie prohledala část majetku rodiny bývalé prezidentky Cristiny Fernandéz de Kirchner. Akci nařídil soudce v rámci vyšetřování obvinění z korupce a podvodu, do kterého měla být zapojena společnost patřící rodině. Podle argentinské tiskové agentury hledala policie dokumenty. Jedná se o druhou prohlídku rodinného majetku.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Odchod Británie z EU musí předcházet dohodám o obchodu; sto let od bitvy na Sommě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.