BBC: Islámský stát pokračuje v ničení starověké Palmýry

Džihádisté z radikální organizace Islámský stát pokračují v ničení starověkého města Palmýra, které figuruje na seznamu památek UNESCO. Stalo se tak krátce poté, co radikálové získali město zpět pod svoji kontrolu. Informuje o tom BBC World Service. 

Radikálové ze samozvané skupiny Islámského státu (IS) zničili část římského amfiteátru ve starověkém městě Palmýra. Mezi zničenými stavbami figuruje i takzvaný Tetrapylon. Konkrétně se jedná o skupinu čtyř sloupových struktur. Převážně šlo o moderní repliky. Džihádisté znovu obsadili starověké město, které figuruje na seznamu památek UNESCO od vládních vojsk loni v prosinci.

IS tak pokračoval v ničení památek, s čímž začal v květnu 2015. Islamistická skupina držela Palmýru pod svoji kontrolou po dobu deseti měsíců.

Ruskem podporované syrské milice dobyly starověké město v březnu roku 2016. Na konci minulého roku ale Sýrie o kontrolu nad Palmýrou opět přišla. Stalo se tak ve chvíli, kdy ruské síly společně se syrskou armádu dobývaly Aleppo.

______________________________________________________________

BBC dále informuje:

Italští záchranáři nalezli šest přeživších poté, co lavina zavalila ve střední Itálii místní hotel Rigopiano. Katastrofu pravděpodobně způsobila série zemětřesení, jež zasáhla oblast Abruzzo. Záchranáři uvedli, že přeživší jsou stále uvězněni pod návalem sněhu. Jednou z nalezených osob má být podle italských médií mladá dívka. Na pomoc byl přivolán vrtulník. Podle prozatimních informací neštěstí nepřežili čtyři lidé. Dvacet osob se stále pohřešuje. Mezi návštěvníky hotelu měly figurovat i děti.Úsilí záchranných složek totiž pokračuje v obtížných podmínkách. Záchranáři jsou již na místě po dobu překračující 24 hodin. Teploty se přitom pohybují pod bodem mrazu.

 

V centru australského města Melbourne vjel do davu lidí vůz. Jeho řidič tak připravil o život tři lidi včetně jednoho malého dítěte. Nejméně 29 lidí je zraněno. Mezi nimi figuruje rovněž dítě, které je v kritickém stavu poté, co automobil zasáhl kočárek. Policie uvedla, že řidiče střelila do paže a zatkla jej. Řidič vjel do davu lidí v rušné nákupní zóně Bourke St. Mall. Podle policistů incident nesouvisel s terorismem. Policie oznámila, že muž zaútočil nožem na svého bratra na předměstí v Melbourne. Útočník následně ujížděl policistům směrem do centra města a vjel do davu lidí.

 

Letecké údery mířené na výcvikový tábor na západě Aleppa připravily o život nejméně 40 džihádistů. Většina z nich patřila k radikální organizaci Džabhat Fatah aš-Šám. Dříve byla tato organizace známá pod názvem an-Nusrá. Tato skupina byla přitom vyloučena z jednání o uzavřeném příměří mezi syrskými rebely a tamním režimem prezidenta Bašára Asada. Prozatím není jasné, zdali za útokem stála koalice vedená Spojenými státy nebo ruské letectvo.

 

Pivovarnická firma Heineken jedná s japonskou skupinou Kirin o koupi jejího brazilského pivovaru. Nizozemská společnost informaci o jednání potvrdila. Cena transakce se odhaduje na 870 milionů dolarů (zhruba 21 miliard korun). V roce 2011 byla přitom společnost oceněna na čtyři miliardy dolarů (93,3 miliardy korun). Stalo se tak krátce poté, co se Heineken domluvil na převzetí britského řetězce hospod Punch Taverns za 400 milionů liber (12,5 miliard korun). 

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Islámský stát pokračuje v ničení starověké Palmýry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.