reklama

BBC: Bezpečnostní experti zpochybnili schopnosti Trumpa i Clintonové; oběti protestů v Etiopii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že padesátka bezpečnostních expertů americké Republikánské strany označilo v otevřeném dopise Donalda Trumpa za nebezpečného a nekompetentního pro vedení země. Skupina odborníků zároveň zpochybnila i schopnosti demokratické kandidátky Hillary Clintonové. BBC si dále všímá rozsáhlých politických protestů v Etiopii, při kterých zahynulo až sto lidí.

Mohlo by vás zajímat

Padesát význačných bezpečnostních expertů americké Republikánské strany včetně bývalého ředitele Ústřední zpravodajské služby v pondělí označilo v otevřeném dopise Donalda Trumpa za nekompetentního pro vedení země. Byl by podle nich „nejnebezpečnějším prezidentem v americké historii“. Podle Trumpa jsou signatáři listu členy ztroskotané washingtonské elity. Mezi odborníky, kteří se pod prohlášení podepsali, je například bývalý ředitel Ústřední zpravodajské služby a Národní agentury pro bezpečnost Michael Hayden nebo bývalý ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff. Nikdo z nich podle dopisu nebude Trumpa volit. Skupina odborníků však zároveň zpochybnila i  schopnosti demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové.

 

Odnož pákistánského hnutí Taliban oznámila, že stojí za sebevražedným atentátem, který v pákistánské Kvétě zabil 70 lidí. Útočník se odpálil v momentě, kdy se davy lidí shromáždily u nemocnice. Tam lidé přihlíželi tomu, jak bylo do budovy nemocnice přenášeno tělo známého právníka Bilála Kásího, který byl zavražděný dříve během  pondělí. Mezi mrtvými jsou novináři a právníci, zraněných bylo na 120 osob.

 

Francouzská policie zatkla šestnáctiletou dívku, která podle vyšetřovatelů na internetu velebila takzvaný Islámský stát a uvedla, že je připravena spáchat ve Francii atentát. Nezletilá dívka skončila podle médií ve vyšetřovací vazbě a čelí trestnímu stíhání. Dívka byla zatčena v rámci protiteroristické operace v obci Melun na předměstí Paříže. Podle vyšetřovatelů se silně radikalizovala a na šifrované elektronické poště Telegram se přidala k početným vzkazům, které propagují IS. Vyjádřila také záměr přejít k činu. Při prohlídce v jejím bydlišti se nenašly žádné zbraně či výbušniny.

 

Čínský turista strávil téměř dva týdny v německém hostelu určeném pro uprchlíky poté, co omylem zažádal o azyl, přestože chtěl nahlásit krádež. Jednatřicetiletý čínský baťůžkář nemluvil anglicky ani německy. Ve Stuttgartu mu ukradli peněženku. Místo nahlášení věci na policii se muži povedlo zaregistrovat se jako uprchlík a byl převezen do hostelu spolu se skupinou uprchlíků. Případ se podařilo vyšetřit až díky člověku, který uměl mandarínštinu. Turista chtěl místo žádosti o azyl cestovat do Itálie a Francie.

 

Při víkendových protestech napříč Etiopií zahynulo až sto lidí poté, co se střetli s bezpečnostními složkami. Podle organizace Amnesty International došlo k nejhoršímu incidentu ve městě Bahír Dar na severozápadě země, kde v neděli zemřelo 30 lidí. Úřady informovaly, že v místě zahynulo pouze sedm lidí a že bezpečnostní složky reagovaly na násilí z davu. V Etiopii probíhají v posledních měsících bezprecedentní politické protesty. Lidé z regionů Oromo a Amhara si stěžují na politickou a ekonomickou marginalizaci ze strany státu.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Bezpečnostní experti zpochybnili schopnosti Trumpa i Clintonové; oběti protestů v Etiopii Foto: ČTK/AP

reklama

Další články

  1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

    Byznys ·

    Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

  2. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

    Společnost ·

    Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.