BBC: Belgická ministryně rezignovala kvůli nevyhovující bezpečnosti letiště Zaventem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že belgická ministryně dopravy Jacqueline Galantová podlehla naléhání opozice a rezignovala ze své funkce. Důvodem je kritika kvůli nevyhovujícímu bezpečnostnímu opatření na mezinárodním bruselském letišti Zaventem. BBC si dále všímá toho, že přední finanční instituce přivítaly novou dohodu proti utajovaným vlastníkům firem a trustů. 

Japonští záchranáři pátrají po přeživších lidech uvězněných pod troskami domů, k jejichž zřícení došlo v důsledku silného zemětřesení. Jeho síla dosáhla na hodnotu 6,5 stupňů Richterovy škály. O život přišlo nejméně devět lidí. Dalších 860 jich bylo zraněno. Zemětřesení zasáhlo oblast poblíž města Kumamoto na ostrově Kjúšú. Jeho intenzita byla podobná jako v roce 2011. Tehdy zemětřesení vyvolalo obrovskou vlnu tsunami a nukleární katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima. Více než 40 tisíc lidí bylo nuceno opustit své domovy a většina lidí žijících poblíž epicentra přečkala noc venku. Někteří jedinci se vracejí do svých domovů i navzdory častým otřesům.

 

Přední finanční instituce přivítaly novou dohodu proti utajovaným vlastníkům firem a trustů. Země jako jsou Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Španělsko, se domluvily na tom, že budou sdílet údaje, aby dokázaly nekalým praktikám v daňových rájích zabránit. Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová uvedla, že se postaví proti jedincům, jež se snaží skrýt příjem a majetek. Kritici ovšem říkají, že celý mechanismus bude fungovat až ve chvíli, kdy se k němu připojí Spojené státy americké a další státy. Tento krok přichází poté, co došlo k úniku informací panamské advokátní kanceláře Mossack Fonseca.

 

Belgická ministryně dopravy Jacqueline Galantová rezignovala ze své funkce kvůli kritice ohledně bezpečnostních opatření na bruselském letišti Zaventem. Opoziční strany vyvinuly na Galantovou nátlak tím, že zveřejnily důvěrnou zprávu Evropské unie, která kritizuje právě nedostatečnou bezpečnost letiště Zaventem. Ke zveřejnění dokumentů došlo po teroristickém útoku na bruselském mezinárodním letišti. Atentát si vyžádal 16 lidských životů. Další šestnáct lidí zemřelo na stanici metra Molenbeek.

 

Italští vědci tvrdí, že identifikovali 35 žijících osob, které jsou v rodové linii s Leonardem da Vincim. Dosáhli toho pomoci genealogických metod. Mezi nimi je například i uznávaný režisér Franco Zeffirelli. Renesanční vědec a umělec se narodil v toskánském městečku Vinci v roce 1452. Nikdy se neoženil a neponechal za sebou žádné žijící potomky. Historici Alessandro Vezzosi a Agnese Sabato se z toho důvodu snažili objevit potomky, kteří jsou v příbuzenské linii s Da Vinciho sourozenci.

 

Demokratičtí kandidáti na amerického prezidenta Hillary Clintonová a Bernie Sanders vystupňovali své útoky před primárními volbami v New Yorku. Ty se přitom uskuteční už příští týden. K osobním útokům došlo v rámci poslední televizní debaty před dříve zmíněnými důležitými primárkami. Výměna názorů proběhla v tématech týkajících se Wall Street, kontrole zbraní a minimální mzdě. Sanders zvítězil v sedmi z osmi posledních primárních volbách. Clintonová má ale v boji o demokratickou kandidaturu stále zřetelný náskok.

 

Indičtí Tygři by mohli být přemístěni do Kambodži. Počítá s tím plán, který má zvýšit celosvětovou populaci tohoto ohroženého druhu. Rozhodnutí o přemístění tygrů padlo během ministerského zasedání v Dillí, kterého se zúčastnilo 13 asijských národů. Zvířata budou přesunuta do zemí, v nichž téměř vymřeli. Odhadovaný počet divokých tygrů stoupl na světě podle ochránců přírody poprvé za posledních sto let. Globální populace tygrů se odhaduje na téměř 3900. V roce 2010 jich přitom žilo jen 3200.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Belgická ministryně rezignovala kvůli nevyhovující bezpečnosti letiště Zaventem Foto: ČTK/ZUMA/Virginie Lefour: Jacqueline Galantová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.