Akcie aerolinek a CK po útocích ve Španělsku prudce klesají

Akcie evropských leteckých společností a cestovních kanceláří v pátek v reakci na teroristické úroky ve Španělsku oslabují. Jejich souhrnný index v závěru odepisoval zhruba 1,5 procenta. Akcie aerolinek měly ale ztráty mnohem vyšší. Easyjet, Ryanair, vlastník British Airways IAG a Lufthansa, stejně jako španělská AENA, odepisovaly 0,8 až dvě procenta.

Výprodej akcií firem z odvětví cestovního ruchu se pak rozšířil i do dalších oblastí, takže panevropský index STOXX 600 ještě klesl o 0,7 procenta. V červeném poli byly všechny evropské sektory.

V centru Barcelony ve čtvrtek najela dodávka do lidí na rušné pěší zóně, která je oblíbeným turistickým místem. Zemřelo 13 lidí a více než stovka osob utrpěla zranění. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

„Jak jsme v posledních letech v Evropě viděli, tato zvěrstva ovlivňují cestovní ruch a dopadají na příjmy leteckých společností,“ uvedl analytik společnosti ETX Capital Neil Wilson.

Ztráty akcií španělských společností přesahovaly jedno procento a více než dvě procenta odepisovaly akcie cestovní kanceláře Thomas Cook. Ztrátám ale neunikly ani akcie hotelových řetězců Accor, InterContinental a Melia Hotels.

Samotný španělský akciový trh v pátek podle hlavního indexu IBEX odepisoval asi 0,6 procenta.

Teroristický útok v Barceloně vzhledem k časovému posunu stačil už ve čtvrtek ovlivnit obchodování na americkém kontinentu. Oslabovaly tak akcie leteckých společností jako je JetBlue nebo Delta Air Lines, a stejně tak i hotelových řetězců.

 

 

Zdroj: ČTK

Akcie aerolinek a CK po útocích ve Španělsku prudce klesají Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. Trump propustil silně kritizovaného Bannona

  Společnost ·

  Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon v pátek opustil svoji funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Sdělila to mluvčí Bílého domu Sarah Huckabe…

 2. Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14

  Společnost ·

  Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly dnes úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde terori…

 3. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

  Společnost ·

  Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.