“Závodit s podporou státu je v ČR nereálné, potřebujete vlastní partnery,” říká akrobatický lyžař Honzig

Pokud chce člověk závodit na světové úrovni, tak mu finanční podpora ze strany státu nestačí. Je zapotřebí získat vlastní partnery. V pořadu Myšlení první ligy to kouči, mentorovi a bývalému šéfovi Microsoftu pro Evropu Janu Mühlfeitovi řekl český akrobatický lyžař Daniel Honzig. Podle jeho slov se prvních závodů zúčastnil v deseti letech. Museli jej ale postaršit, aby se jich mohl zúčastnit. Honziga vedl ke sportu od malička jeho sportovně založený otec. Na lyže jej poprvé postavil v pouhých dvou letech. 

Aktuálně natáčíme ve vedrech, dá se v těchto podmínkách někde lyžovat?
Teď probíhá letní příprava, kdy naštěstí já skáču do vody. Takže ta voda je přece jenom osvěžující, takže tam já trénuji nové skoky a přitom se i koupu. Tento trénink je tak nejlepší.

Kdo si myslíte, že měl na vás největší vliv?
Určitě to byla moje rodina ať už babičky, tak i táta s mamkou i ségra, která je o čtyři roky starší a dělala stejný sport jako já, takže jsem na to nahlížel i takto.

Pamatujete si, kdy vám poprvé přidělali lyže?
Bylo tomu tak ve dvou letech, ale moc se mi na ně nechtělo. Prý jsem se s tím trochu pral, takže to bylo spíš takové nucení. Od těch tří let jsem už ale získal nějaký nadhled na to, že to chci dělat a začalo mě to bavit.

Kdy jste jel první závod?
První závod v boulích jsem jel v deseti letech, kdy mě museli postaršit. Dřív se mohli jezdit závody až dýl, takže mě postaršili, abychom mohl závodit.

Co vám nejvíce chybí od doby, kdy vám bylo deset let?
Asi nejvíc mi chybí ta pohoda, co byla. Vše bylo bez stresu a nic se nemuselo řešit. Byl to pohodový bezstarostný život. Teď se občas honím za hodně věcmi a starosti kolem vrcholového sportu se přece jenom nedají vypustit. Dřív to byla pohoda, ale stejně jsem si stěžoval.

Co krom tréninku a přípravě na závody musí vrcholový sportovec absolvovat?
Od samotného tréninku, které jsou minimálně dvakrát denně, je to ten čas. Kdy jsem mimo domov, kdy se musím přemísťovat, tak to je určitě taková horší stránka toho lyžování. V autě jenom ročně najedu tisíce kilometrů. Druhá fáze je pak shánění těch partnerů, což si vlastně dělám sám a to je jeden z těch dalších aspektů v kooperaci s tím tréninkem a s tím lyžováním.

Pokryje vaše náklady na sportovní závodění to, co dostáváte od asociací nebo potřebujete další sponzory?

Ne to vůbec. Být na státní podpoře v Česku v tomto sportu je nereálné. Když chce člověk jezdit na světové úrovni, světové poháry mistrovství světa, tak musí mít vlastní partnery, kteří jej podporují.

Kdo si myslíte, že ve vás objevil v dětství talent ke sportu?

Nejvíc sportovní byl asi můj táta. Když jsem se narodil, tak bylo jasné, že já i ségra budeme sportovat. On už od malička věděl, co budeme dělat, takže to bylo takové multifunkční. Různě jsme vybírali, co nás bude bavit, ale to lyžování bylo předurčené. Táta lyžoval a jezdil hodně.

Zdroj: Zet, YR News

“Závodit s podporou státu je v ČR nereálné, potřebujete vlastní partnery,” říká akrobatický lyžař Honzig Foto: ČTK/Lintimerová Silvie: Daniel Honzig

reklama

Další články

1. Drsný kraj s příjemnou chutí jakostní šunky

Komerční sdělení ·

Moravskoslezský kraj je často spojován s drsnou průmyslovou Ostravou, ale i v tomto kraji můžeme nalézt krásné historické památky a malebnou krajinu. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.