Zpráva OLAF o Čapím hnízdu odpovídá podle Michálka policejnímu spisu

Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Čapím hnízdu odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i slovo podvod. V pátek to řekl člen sněmovního mandátového a imunitního výboru Jakub Michálek (Piráti) potom, co dokument pročetl na pražském policejním ředitelství. Podle dalšího člena výboru Miroslava Kalouska (TOP 09) je zpráva cenná v tom, že nezávislá evropská autorita v závěrech potvrzuje, že postup české policie není účelový.

Michálek také uvedl, že tři odstavce, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí (MF), nejsou závěry zprávy, ale doporučení pro postup České republiky. „Závěry zprávy OLAF se týkají, řekněme, problematického jednání, ve kterém spatřuje, řekněme, podezření z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie,“ řekl Michálek. Podobně jako další členka výboru Kateřina Valachová (ČSSD) poukázal na to, že evropský úřad s českou policií spolupracuje.

„I nezávislý orgán (OLAF) potvrdil, že došlo k nesrovnalostem nebo podvodu,“ uvedl Michálek. OLAF podle něho případ podrobně zmapoval a vybízí k tomu, aby jednání přezkoumala česká justice.

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF jsou nedílnou součástí zprávy. „A z pohledu MF představují klíčovou část, neboť shrnují vyšetřování a obsahují doporučení nezbytná pro výkon agendy MF - tedy zda je doporučováno přijmout opatření, či nikoliv,“ uvedl v pátek úřad.

Kalousek uvedl, že na policii je totožný text, s nímž měl možnost seznámit se už dřív. Zpráva podle něho obsahuje termíny dotační podvod i poškozování zájmů Evropské unie i s konkrétními paragrafy. „To v té zprávě prostě je,“ zdůraznil.

Policie v případu Čapí hnízdo obvinila mimo jiné premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka. Imunitní výbor nyní opět řeší policejní žádost o jejich vydání k trestnímu stíhání, které bylo po sněmovních volbách přerušeno. Výbor bude pokračovat v projednávání žádostí v úterý. Na schůzi mají přijít Babiš a Faltýnek i vyšetřovatel a státní zástupce. Kalousek poznamenal, že pro ty, kteří znají text obvinění, není zpráva OLAF žádným překvapením.

 

 

Zdroj: ČTK

 Zpráva OLAF o Čapím hnízdu odpovídá podle Michálka policejnímu spisu Foto: ČTK/Krumphanzl Michal: Jakub Michálek

reklama

Další články

  1. Ceny ropy kvůli růstu těžby v USA klesly

    Byznys ·

    Po růstu na nejvyšší hodnoty od května 2015 ceny ropy v pátek klesly v reakci na zvýšení těžby ve Spojených státech i kvůli oslabení poptávky po produkci amerických ra…

  2. Škoda Karoq získala titul vozu roku

    Byznys ·

    Automobil Škoda Karoq zvítězil v anketě Auto roku 2018. Ve finále hlasování porazil BMW řady 5, Opel Insignia, Kiu Stinger a Subaru Impreza. O vítězi rozhodla odborná …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.