Zloději zneužívají sociální sítě, při sdílení fotografií buďte obezřetní

Britský průzkum přišel na to, že 80 procent bytových zlodějů zneužívá sociální sítě k vytipování obětí. Lidé by si tak měli dávat pozor na to, co sdílejí. Ředitel společnosti Next Ivan Pavlíček na rádiu Zet říká, že by si uživatelé podobných platforem měli vypnout lokalizační funkci. Vůbec by pak neměli sdílet fotografie svého bytu nebo automobilu. Fotografie z dovolené je pak vhodnější sdílet až po samotném návratu domů.

Sociální sítě umožňují zlodějům rychle nahlédnout do soukromí uživatelů. Díky tomu si pak snadno vytipují potenciální oběť. Sdílené fotografie na Instagramu totiž například odhalí životní poměry lidí. Nastavená lokalizace potom ukáže přesnou adresu, kde bydlíte nebo na jakém místě zrovna jste.

Zloději na základě těchto bodů mohou snadno a jednoduše sledovat online pohyb člověka. „Je třeba se bát toho, že poměrně často volíme laxně hesla a svá uživatelská jména. Například uživatelská jména jsou někdy natolik originální, že je docela snadné si propojit toho člověka na všech platformách. Nezvyklá jména, fotografie a údaje o tom člověku naznačí, které účty Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítí patří k sobě,“ řekl Pavlíček.

Zloději se tak mohou jednoduše dostat k čemukoli. Například k e-mailům, telefonnímu číslu, adrese nebo názvu firmy, v níž pracujete. Zapnutá lokalizační funkce je pak informuje, kde se právě nacházíte. To zlodějům umožní se vám úspěšně vyhnout a vykrást bez problémů byt.

„Záleží na tom, jak omezíme dosah příspěvků. Když ho omezíme jen na naše nejbližší, kterými jsou rodina nebo známí, tak je asi možné říct, že je to relativně bezpečnější, než když to sdílíme skutečně s kýmkoli. Lidé mají dnes ale stovky ne-li tisíce přátel. Šíření toho příspěvku tak nelze vůbec kontrolovat. Myslím si, že je to stejné, jako kdyby byl veřejný,“ sdělil Pavlíček.

Nejefektivnější je vůbec podobné informace neposkytovat. Je dobré se vyhnout uvádění přesného času, kdy fotografii pořizujete. „Když už máme nutkání se podělit o krásnou dovolenou s někým, tak to udělat až poté, co vrátíme a nijak to neupřesňovat,“ informoval Pavlíček.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem společnosti Next Ivanem Pavlíčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Zloději zneužívají sociální sítě, při sdílení fotografií buďte obezřetní Foto: Natee Meepian / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.