Zeman byl po projevu europoslanci chválen za proevropský obrat České republiky

Jako důkaz proevropského směřování České republiky označili dnes ve Štrasburku někteří europoslanci projev českého prezidenta Miloše Zemana. Jiným vadil jeho důraz na federalizaci a harmonizaci daní, zelení kritizovali jeho podporu „megalomanským stavbám jako je kanál Dunaj-Odra-Labe. Různé názory měli i na Zemanovu kritiku dvou sídel Evropského parlamentu.

Předseda největší poslanecké frakce v Evropského parlamentu Joseph Daul ocenil, že Zemanův projev ukazuje, že Česká republika se opět přibližuje k Evropě. Líbil se mu Zemanův důraz na federalizaci Evropy s vytvořením evropské armády.

„Je to realistické za 10 až 15 let,“ řekl Daul, který je šéfem Evropské lidové strany sdružující evropské konzervativní strany. Připustil, že evropské veřejné mínění tento postoj nesdílí. „Ale kdybyste se zeptali po válce v Alsasku někoho, zda chce spolupracovat s Německem, 90 procent lidí bylo proti. Ale byli tu lidé s vizí, kteří vytvořili Evropu a 60 let míru,“ dodal.

„Je osvěžující slyšet českého prezidenta říkat, že věří v silnější Evropu,“ uvedl šéf liberálnědemokratické frakce Guy Verhofstadt. „Projev signalizuje, že Česká republika je zpět tam, kam patří, tedy v srdci EU.“

„Shodneme se v tom, že euro je stabilizujícím faktorem evropské ekonomiky a zůstane důležitým nástrojem stále užší evropské integrace,“ dodal Verhofstadt.

Jako nekonvenční, ale proevropskou vyzdvihl Zemanovu řeč německý křesťanský demokrat Hans-Gert Pöttering. Podle něj je Zeman dobrým Evropanem. Z Pražského hradu teď zavál nový vítr, dodal Pöttering, který byl šéfem EP před pěti lety, kdy v něm vystoupil Zemanův předchůdce Václav Klaus. „Mám s Václavem Klausem své zkušenosti, ale to je historie,“ řekl.

Britský liberální demokrat Andrew Duff si všiml, že přistoupením k paktu rozpočtové odpovědnosti nechává Česká republika Británii osamocenou. Londýn je jedinou zemí, která pakt odmítá.

Duff označil Zemanovu řeč za svěží, která může soutěžit s předchozím vystoupením Václava Klause. Jen to byla mnohem větší legrace, dodal.

„Byla to jedna z nejzajímavějších řečí, jaké jsem slyšel za 20 let,“ řekl německý poslanec a letitý představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt. Souhlasil se Zemanem, pokud jde o vytvoření evropské armády i pokud jde o názor na bruselskou architekturu.

„Velmi jsem tleskal, když mluvil o českém pivu. Ale přidal bych bavorské pivo. Obě jsou excelentní," řekl Posselt. "Naprosto ale nesouhlasím s tím, co říkal o Štrasburku, protože Štrasburk je humanistická a kulturní tvář Evropy," dodal Posselt, podle něhož by sídlo EP mělo zůstat v alsaské metropoli.

Francouz Joseph Daul v této souvislosti jen podotkl, že by si Zeman měl přečíst smlouvy Evropské unie. Zeman kritizoval stěhování parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem. Změnu by však mohla přinést jen úprava unijních smluv, se kterou musí souhlasit všechny zemně EU.

„Projev byl lepší, než jsem si myslela,“ řekla lidovecké europoslankyně Zuzana Roithová. „Byl vlastně zábavný a důležité je, že prezident ukázal, že Česká republika nebude navždy euroskeptickou zemí,“ dodala.

„Ale nemyslím si, že je třeba zdůrazňovat, že má na chalupě žárovku, která mu znepříjemňuje život. To by se asi nečekalo od prezidentského projevu,“ dodala.

Europoslanci za ODS Janu Zahradilovi se nelíbí „vyhlášená cesta k federální Evropské unii“. „Žádné přijetí eura, žádná daňová harmonizace, žádné sjednocení politiky. Takovou vizi nepodporujeme,“ řekl Zahradil. „Že (prezident) kritizoval některé nesmyslné směrnice, že kritizoval přesuny z Bruselu do Štrasburku, to je v pořádku. Ale to jsou okrajové záležitosti,“ dodal.

Zdroj: ČTK

Zeman byl po projevu europoslanci chválen za proevropský obrat České republiky Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.