Zahraniční tisk: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou plné nedůvěry; Trump poděkoval zemím NATO

Světová média dne 13. dubna informují o tom, že podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona jsou vztahy mezi USA a Ruskem plné nedůvěry a na bodu mrazu. Řekl to po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Zahraniční tisk dále píše, že americký prezident Donald Trump změnil názor na užitečnost Severoatlantické aliance a poděkoval členským zemím za podporu na mezinárodním poli.

Severoatlantická aliance už zase nepatří minulosti, prohlásil americký prezident Donald Trump. Po setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Oválné pracovně prezident potvrdil, že trvá na zvýšení příspěvků do společné pokladny NATO, nicméně změnil názor na užitečnost Aliance a poděkoval členským zemím za podporu na mezinárodním poli, píše britský The Independent.

 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě prohlásil, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou plné vzájemné nedůvěry a na bodu mrazu. Zatímco americká diplomacie se domnívá, že syrský prezident Bašár Asad nemůže po chemickém útoku na civilisty přetrvávat ve funkci, Moskva je zcela opačného názoru, zdůrazňuje portál Deutsche Welle.

 

Navázání pozitivních vztahů mezi Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-Pchingem způsobilo, že Peking – na rozdíl od Ruska - nevetoval v OSN rezoluci proti Sýrii. Podle agentury Reuters vysvětluje takto čínské zdržení od hlasování o chemickém útoku zdroj z americké vlády. Oba státníci se minulý týden sešli na Floridě.

 

Deset dní před prvním kolem francouzských prezidentských voleb jsou favority na postup nacionalistka Marine Le Penová a nezávislý centrista Emmanuel Macron s dvaceti třemi až dvaceti čtyřmi procenty hlasů. Jen pět procent za nimi ale figuruje ultralevičák Jean-Luc Mélenchon. Předvídatelnost postupujících je nyní velice nízká, píše britský The Guardian.

 

Tunisan, který na berlínských vánočních trzích zabil dvanáct lidí kamionem, byl zřejmě jediným pachatelem tohoto činu. Závěr německé prokuratury otiskuje slovenský deník Aktuálne.sk.

 

Někteří ruští občané podezřelí z připojení k teroristickému hnutí Islámský stát můžou být v zemi zbaveni občanství. Prohlásil to Vladimir Putin, podobně jako kazašské úřady ze stejného důvodu zbavují občanství Kazachstánu. Rádio Svobodná Evropa-Rádio Svoboda upozorňuje, že podle některých odhadů se k Islámskému státu v Sýrii a Iráku přidalo na 5 tisíc obyvatel bývalého Sovětského svazu.

 

Trenér fotbalového týmu Borusia Dortmund ostře kritizoval předáky evropského fotbalového svazu UEFA za jejich postoje k teroristickému útoku proti jeho klubu. Po prohře 3:2 s Monakem Thomas Tuchel prohlásil, že UEFA ve Švýcarsku jednala, jako by na autobus někdo hodil jen plechovku piva, nařídila brzký termín náhradního utkání a názor klubu ji nezajímal. Podle portálu německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle chtěl trenér hrát o několik dní později.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zahraniční tisk: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou plné nedůvěry; Trump poděkoval zemím NATO Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.