Zahraniční tisk: Výslech ruského ministra sportu kvůli FIFA; Shromažďování ruských zbraní u Ukrajiny

Zahraniční média  dnes,  28. května informují o pokračujícím korupčním skandálu Světové fotbalové federace (FIFA), v jehož souvislosti bude vyslýchán i ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Dále si média všímají, že Rusko shromažďuje těžkou palebnou sílu nedaleko hranice s Ukrajinou.

Evropská fotbalová federace UEFA vyzývá Světovou fotbalovou federaci FIFA, aby kvůli svému skandálu se zatčenými činovníky přesunula volbu jejího předsedy, jinak by se hlasování plánované na zítřek mohlo stát fraškou. Předseda německého fotbalového svazu vyzval nepřímo šéfa FIFA Seppa Blattera k odstoupení a také výrobce sportovního zboží Adidas očekává nyní od vedení fotbalu etické jednání, píše server německé stanice Deutsche Welle. Švýcarské úřady mezitím zadržely jako nástroj americké žaloby sedm funkcionářů, kteří jsou obviněni z dlouholetého korupčního jednání, při kterém se obohatili
 
Ruský deník The Moscow Times si v této souvislosti všímá, že vyšetřovatelé plánují i výslech ruského ministra sportu Vitalije Mutka. List uznává, že nad legitimitou nadcházejícího šampionátu v Moskvě roku 2018 se vznášejí od včerejška pochyby, podobně jako nad Katarem 2022.  Už proto, že při rozhodování o ruském pořadateli her roku 2010 rozhodoval stejný výbor FIFA . Rusové proto častokrát odsuzují probíhající vyšetřování za politicky motivované.
 
Moskva shromažďuje těžkou palebnou sílu nedaleko hranice s Ukrajinou, píše agentura Reuters Její reportér u vojenského prostoru Kuzminský, který leží padesát kilometrů u hranice a proslul střelnicí, spatřil velké množství tanků, obrněných transportérů a jednotek dělostřelectva s raketomety. Do rostocké oblasti dorazily částečně nákladním vlakem. Technika často postrádají jakékoli označení, stejně jako vozy operující mezi ruskými separatisty, ke kterým se ovšem moskevská vláda oficiálně nehlásí. Generální tajemník NATO Stoltenberg ve Washingtonu podle slovenského deníku Pravda prohlásil, že probíhající modernizací ruských jaderných zbraní narušuje bezpečnostní rovnováhu v Evropě.
 
Úřad britského premiéra zveřejnil formulaci otázky, na kterou dostanou ve všelidovém hlasování do dvou let možnost odpovědět všichni britští voliči, píše Daily telegraph. Referendum se bude ptát: Chcete zůstat čelenem Evropské unie? Takže aktivisté teď vědí jak si rozdělit souhlasnou a negativní kampaň.
 
Bývalý člen nejvyššího britského soudu Dominic Grieve varuje na stránkách londýnského deníku The Times britskou vládu předtím, aby se při přehodnocování vztahů s Evropskou Unií nepokoušela vystoupit z Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.  Soudci by prý některé případy museli řešit u Evropského soudního dvora, který by pak mohl být vůči Británii ještě přísnější.
 
V německém Kolíně nad Rýnem proběhla evakuace části města po nálezu nevybuchlé americké bomby z druhé světové války, všímá si The Wall Street Journal. Jednalo se o největší podobné vyklizení čtvrti za několik desítek let – evakuace vyzvala k přesunu více než dvacet tisíc lidí. Pyrotechnici rozebrali dvěstěkilovou nálož v centru nedaleko řeky, která byla objevena při bagrování na břehu Rýna, dodává německý server Deutsche Welle.
 
Vysoké teploty v Indii, které už si vyžádaly přes tisícovku životů, budou podle meteorologů další týden pokračovat, píše britský The Guardian. Nejčastějšími oběťmi jsou staří lidé, stavbaži a bezdomovci, kteří se nemají kam schovat ve vedrech, která místy překračovala štyřicet osm stupňů celsia. V nejzasaženějším státě Antrapradéš na jihu země jich umřelo přes devět set.
 
Komentář italského deníku Corriere della Sera neskrývá zklamání nad formulacemi návrhu Evropské komise na přerozdělování přistěhovalců uvnitř Evropské unie. Komise totiž zmírnila původní formulace, které se týkaly i běženců, kteří se už nacházejí v Itálii a Řecku, teď se může distribuce přistěhovalců vztahovat až na ty nově příchozí. To by pro Itálii znamenalo, že pokud Evropa na summitu do 26. Června návrh komise akceptuje , bude se muset Řím o současných devadesát tisíc uprchlíků postarat sám. Schválení návrhu však podle deníku vůbec není jisté, už kvůli protestům ze Španělska a Francie, kvůli nimž z návrhu vypadlo slovo kvóty.
 
Americká armáda omylem rozesílala po svých základnách vzorky jedovatého antraxu. Pentagon potvrdil, že z vojenských laboratoří ve státu Utah odešly do několika základen na nejrůznějších místech světa vzorky antraxu, které měly být jako neaktivní použity k testování. Nicméně se podle agentury Reuters jednalo o živé vzorky, které dokážou postižené i zabít. Armáda trvá na tom, že veřejnost nebyla omylem nijak ohrožena, nicméně někteří civilní zaměstnanci základny v Jižní koreji dostali protiantraxové injekce a jsou na pozorování.
Zahraniční tisk: Výslech ruského ministra sportu kvůli FIFA; Shromažďování ruských zbraní u Ukrajiny Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čínská měna již není podle MMF podhodnocená

    Byznys ·

    Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Čína byla dlouhou do…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.