Zahraniční tisk: Venezuelské pekárny hlídají vojáci; ničivé požáry v USA

Zahraniční média si všímají, že kvůli nedostatku potravin Venezuelané plení obchody a přepadávají zásobovací vozy. Potraviny proto musejí být ve Venezuele převáženy za ozbrojeného doprovodu. Vojáci také hlídají pekárny. Světová média také informují o ničivých požárech, které sužují jihozápad Spojených států. Ze svých domovů už vyhnal stovky lidí z Kalifornie, Arizony i Nového Mexika.

Šestadvacetiletý muž zatčený dnes ráno v Bruselu z důvodu podezření z terorismu měl u sebe falešný sebevražedný pás, který obsahoval pouze sůl a sušenky. Podle belgického listu Le Soir zadržený mladík trpí psychiatrickými problémy. Policie okolí incidentu uzavřela. Pyrotechnici zajistili a prozkoumali domnělý sebevražedný pás. Mladík policii již v minulosti kontaktoval a tvrdil, že byl vyzván, aby se přidal k Islámskému státu. Vyšetřovatelé jeho tvrzení ověřují.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje, že Evropská unie o dalšího půl roku prodloužila přísné ekonomické sankce vůči Rusku. Důvodem sankcí, které osmadvacítka vyhlásila v létě roku 2014, bylo zapojení Ruska do ukrajinského konfliktu. Doba sankcí měla přitom vypršet na konci letošního července. Formálně by měly být potvrzeny v pátek ministry zahraničních věcí zemí EU za předpokladu, že francouzský parlament na poslední chvíli nepodá námitky, dodává slovenská Pravda. Sankce se omezují především ruský přístup na finanční trhy, zakazují export některých druhů výrobků a mají na ruskou ekonomiku vážný dopad. Rusko v reakci na toto opatření vyhlásilo embargo na dovoz potravin z Evropské unie.

 

Dvaapadesátiletý Thomas Mair obviněný z vraždy britské poslankyně Jo Coxové bude podle britského deníku The Times souzen podle protokolu pro případy terorismu. Thomas Mair při sobotním soudu před úředníky zopakoval „Smrt zrádcům, svoboda Británii“. Daný protokol v praxi znamená, že proces bude probíhat rychleji. Legislativa předpokládá také speciální bezpečnostní opatření při soudních stáních. Mair bude souzen i za ublížení na zdraví, držení střelné zbraně s úmyslem spáchat trestný čin a držení bodné zbraně.

 

Evropa se obává čtvrtečního britského referenda o setrvání v Evropské unii. Americký deník The Washington Post píše, že Evropané mají zejména obavu ze zničení jednoho z nejambicióznějších projektů od dob Svaté říše římské. Pevnost Unie v posledních letech otestovala také řecká krize a zadlužení, ruská agrese a nedávno i migrační krize. Experti se domnívají, že brexit by byl největší výzvou od začátku Unie.

 

Americký deník New York Times píše, že kvůli nedostatku potravin Venezuelané plení obchody s potravinami a přepadají zásobovací auta. Potraviny proto musejí být ve Venezuele převáženy za ozbrojeného doprovodu, vojáci hlídají pekárny. Situace se vyostřuje a proti zoufalému davu zasahuje policie gumovými projektily. Při bojích o jídlo mezi dvěma gangy dokonce byla dokonce zastřelena čtyřletá dívka. Lidé hladoví a vycházejí do ulic. Ukázalo se, že i v zemi s největšími zásobami ropy na světě se mohou lidé bouřit kvůli nedostatku potravy.

 

Na jihozápadě Spojených států zuří ničivé požáry, které z domovů na jihu Kalifornie, v Arizoně a v Novém Mexiku vyhnaly už stovky lidí, píše slovenský deník Pravda. Oblast navíc zasáhla nebývalá vlna horka a teploty se na některých místech vyšplhaly až k 50 stupňům Celsia. Ve městech Azusa a Duarte u severní části aglomerace Los Angeles například zuří dva požáry, které se zřejmě brzy spojí. Nejméně jeden z nich vznikl v důsledku dopravní nehody. Další požáry vypukly u Santa Barbary, na hranici s Mexikem či v rozsáhlých oblatech Arizony a Nového Mexika.

 

Na twitterový účet radikální organizace Islámský stát se dostal anonymní hacker a zveřejnil na něm odkazy na homosexuální pornostránky, duhové vlajky a vzkazy na podporu lidí s odlišnou sexuální orientací. Hacker, který si říká Duch Wauchula, ze Spojených států se tak snaží zabránit šíření extrémismu na internetu. Jeho cílem je upozornit vlády a společnosti, jako je Twitter, aby se intenzivněji snažily zabránit radikalizaci prostřednictvím internetu a podle portálu International Business Times v nejbližší době plánuje další útoky.

Zahraniční tisk: Venezuelské pekárny hlídají vojáci; ničivé požáry v USA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.