Zahraniční tisk: Udrží-li si Babiš popularitu, mohl by se stát premiérem

Světová média dnes 10. října rozebírají výsledky českých krajských a senátních voleb. Některé předsedu vítězné strany ANO Andreje Babiše nazývají českým Berlusconim. Pokud si podle nich Babiš udrží svoji popularitu, tak by se v blízké době mohl stát českým premiérem. 

Babiš je už i v krajích, tak svůj komentář v souvislosti s víkendovými krajskými a senátními volbami v České republice nazval slovenský deník SME. Předtím, než Andrej Babiš a spol. usednou do krajských koalic a hejtmanských křesel, čekají je komplikovaná vyjednávání, během kterých se pravděpodobně ukáže velká snaha vyšachovat ANO z mocenských matrixů. Politický projekt miliardáře Babiše pokračoval v růstu i o víkendových volbách. Zhruba třetina zapsaných voličů, což je na tzv. volby druhé kategorie přijatelná účast, sesadila ČSSD z pozice jedničky ve většině regionů a na její místo vyzdvihla hnutí ANO. Proces něžného sesazení z trůnu – něžného proto, že sociální demokraté nepropadli úplně, ale pouze na druhé místo – se odehrál navzdory skutečnosti, že ani vlastnictví novin a rádia nevytrhlo Babiše z dlouhodobé mediální defenzívy, konstatuje slovenský list.
 
Protestní strana „českého Berlusconiho“ si na své konto může připsat další vítězství, všímá si voleb v České republice švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Ministr financí České republiky Andrej Babiš triumfoval se svým protestním hnutím ANO v regionálních volbách, které se v České republice konaly o víkendu. Udrží-li si Andrej Babiš svou popularitu, mohl by se v blízké budoucnosti stát českým premiérem, míní švýcarský list.
 
O uplynulém víkendu probíhaly volby také v Litvě, informuje rakouský deník Der Standard. Průzkumy veřejného mínění opět jako nejsilnější stranu favorizují sociální demokraty, nicméně je však také možné, že zemi povede někdo jiný. V baltské Litvě, členském státu Evropské unie a Severoatlantické aliance, se konaly volby parlamentní. Do parlamentu se podle pozorovatelů – kromě Unie farmářů a zelených a konzervativního Vlasteneckého svazu – dostanou další tři nebo čtyři strany. Političtí pozorovatelé vycházejí z toho, že Unie farmářů a zelených bude představovat onen pomyslný jazýček na vahách. Předvolební kampaň se nesla v duchu sociálněpolitických témat a ovlivnilo ji také několik korupčních skandálů, připomíná rakouský list.
 
Druhá prezidentská debata mezi republikánským a demokratickým kandidátem na post příštího prezidenta USA se v noci na dnešek konala na půdě Washington University v americkém státě Missouri, informuje mezinárodní deník International New York Times. Republikánský kandidát Donald Trump svolal jen pár hodin před zahájením debaty překvapivou tiskovou konferenci, na které se objevil společně se třemi ženami, které tvrdí, že je znásilnil a sexuálně zneužil bývalý prezident USA Bill Clinton, informuje list.
 
Ve věku devadesáti let zemřel oceňovaný polský režisér Andrzej Wajda, píše britský deník The Guardian. Podle informací z polského tisku zemřel režisér Wajda na selhání plic v nemocnici, kde byl před několika dny uveden do umělého spánku. Mezi jeho nejslavnější filmy patří Katyň, Kanály nebo Člověk ze železa, za kterého získal Zlatou palmu. Andrzej Wajda se stal režisérem poté, když v roce 1939 nebyl přijat do armády. V roce 2000 získal Oskara za celoživotní dílo.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Udrží-li si Babiš popularitu, mohl by se stát premiérem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.