Zahraniční tisk: Turecko se obává zhoršení vztahů s Ruskem; Lékaři bez hranic opustili Kundúz

Světová média dne 5. října píší o tom, že Turecko se obává dalšího zhoršení vztahů s Ruskem v souvislosti s narušením jeho vzdušného prostoru u hranic se Sýrií. Média dále píší o tom, že Lékaři bez hranic museli po americkém leteckém útoku na jimi provozovanou nemocnici opustit afghánské město Kundúz. 

Ruský stíhací letoun se dostal do tureckého vzdušného prostoru u syrské hranice, píše deník France Soir. Turecko, které nesouhlasí s ruskou intervencí v Sýrii a s ruskou podporou syrskému prezidentovi Asadovi, se proto obává dalšího zhoršení vztahů s Ruskem. Turecký ministr zahraničí na situaci ihned upozornil svůj ruský protějšek a pohrozil, že se situace nesmí opakovat, jinak bude Rusko nést odpovědnost za jakékoliv nežádoucí dění.

 

Lékaři bez hranic museli po americkém leteckém útoku na jimi provozovanou nemocnici opustit afghánské město Kunduz. Při náletu na zdravotnické zařízení zemřelo nejméně 22 osob, upozorňuje International New York Times. Podle prohlášení amerického ministerstva obrany se případ vyšetřuje.

 

Deník USA Today informuje o tom, že bojovníci Islámského státu v neděli zničili Vítězný oblouk v syrském městě Palmýra. Palmýra, která je zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, je ohrožena od chvíle, kdy padla do rukou Islámského státu. Tato extremistická organizace systematicky ničí památky z předislámské doby, protože podle ní podporují modlářství. OSN považuje ničení památek Palmýry za válečný zločin.

 

Portugalská pravice vyhrála nedělní volby, avšak ztratila absolutní parlamentní většinu, uvádí francouzská rozhlasová stanice RFI. Středopravicová koalice premiéra Pedra Passose Coelha získala 38,6 procenta hlasů. Druzí socialisté za ní zaostali o více než 6 procentních bodů. Volby se podle RFI vyznačovaly velmi nízkou volební účastí. Koalice byla u moci od roku 2011 a prostřednictvím přísné úsporné politiky dosáhla jen velmi mírné hospodářské obnovy.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po útocích na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě uzavřel jeruzalémské Staré Město. Podle listu The Guardian zakázal vstup všem Palestincům, kteří v oblasti nebydlí. Tisíce ultraortodoxních Židů se pak v Jeruzalémě setkaly, aby pohřbily dvě poslední oběti násilností. Netanjahu nařídil protiteroristická opatření a přislíbil, že posílí bezepečnost v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu.

 

Francouzský deník Le Monde píše o letošních laureátech Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství.Nobelovu cenu za medicínu získali tři lékaři: Ir William Campbel a Japonec Satoši Ómura za výzkum léčby infekcí způsobeným parazity a Číňanka Tchu Jou-jou, která se zaměřila na léčbu malárie.

 

Silné deště, které sužovaly francouzské Azurové pobřeží v noci ze soboty na neděli, si vyžádaly téměř dvacet obětí. Další lidé zůstávají nadále nezvěstní. Podle deníku Le Nouvel Observateur francouzská meteorologická agentura nevarovala postižené oblasti před hrozícím rizikem včas. Škody by v opačném případě nemusely být tak velké.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Turecko se obává zhoršení vztahů s Ruskem; Lékaři bez hranic opustili Kundúz Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.