Zahraniční tisk: Putin plánuje masivní útok na Aleppo; Irák se připravuje na vpád do Mosulu

Zahraniční média si všímají, že ruský prezident Vladimir Putin chce tento týden zahájit rozsáhlý útok na syrské město Aleppo. Chce tak zajistit pro svého spojence, syrského prezidenta Bašára Assada, rozhodující vítězství ve východní části města ovládané rebely. Světová média dále píší o tom, že irácké jednotky se včera dostaly do východního předměstí Mosulu. Připravují se tak na vpád do města a jeho osvobození od Islamského státu.

Turecká vláda pokračuje v čistkách, informuje slovenský deník SME. O práci po nevydařeném červencovém puči v Turecku přišlo přibližně sto tisíc osob. Nyní turecká vláda ukončuje činnost kurdských i jiných, převážně kritických médií. Turecká policie včera zadržela deset novinářů a členů vedení opozičního deníku Cumhuriyet, který patří k nejstarším deníkům v zemi. Podle turecké prokuratury jsou zadržené osoby podezřelé z napojení na kurdské separatisty a na hnutí islámského duchovního Fetthullaha Gűllena, kterého turecká vláda viní z nedávného pokusu o státní převrat. Podle předsedy představenstva Mezinárodního tiskového institutu Johna Yearwooda tak máme přímo před očima naprostý zánik svobody tisku v Turecku. Turecká vláda podle něj nejprve zlikvidovala právní stát a teď ze své cesty odstraňuje poslední kritické hlasy. Mezinárodní partneři Turecka podle Yearwooda nemohou toto dění tolerovat, uzavírá slovenský list.

 

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje masivní útok na syrské město Aleppo, informuje britský deník The Times. Podle západních zpravodajských služeb plánuje ruský prezident zahájení útoku ještě tento týden. Ruský prezident údajně hodlá během nadcházejících prezidentských voleb v USA využít současnou politickou situaci ve Washingtonu a zajistit tak pro svého spojence, syrského prezidenta Assada, rozhodující vítězství ve východní části města ovládané rebely, konstatuje britský list.

 

Irácké jednotky se připravují v rámci boje proti hnutí Islámský stát na vpád do města Mosul, informuje americký deník The Washington Post. Irácké jednotky se včera dostaly do východního předměstí Mosulu, který se v posledních více než dvou letech nacházel pod nadvládou hnutí Islámský stát. Město má více než milion obyvatel a je centrem tzv. chalífátu Islámského státu, připomíná americký list.

 

Podle bývalého ruského ministra financí Alexeje Kudrina se ruské úřady stále nepřizpůsobily nové ekonomické realitě, píše ruský deník Moscow Times. Ruská ekonomika v posledních letech rostla o méně než jedno procento ročně a podle Kudrina tomu tak bude až do roku 2020. Aby došlo ke zlepšení stavu ruské ekonomiky, měl by státní rozpočet přerozdělit více finančních prostředků do sektoru školství a zdravotnictví, jakož i do infrastruktury, uzavírá ruský list.

 

Politický systém v Libanonu je paralyzovaný, míní švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Od roku 2014 nemá Libanon prezidenta. Díky novým aliancím se nyní podařilo politické vakuum obklopující hlavu státu prolomit, avšak prostřednictvím kontroverzní volby. Novým libanonským prezidentem byl totiž včera zvolen jedenaosmdesátiletý Michel Aoun, někdejší armádní generál a spojenec hnutí Hizballáh, uzavírá švýcarský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Putin plánuje masivní útok na Aleppo; Irák se připravuje na vpád do Mosulu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Osm letišť, kde si dlouhé mezipřistání užijete

    Společnost ·

    Při cestování není snad nic horšího než mít dlouhá mezipřistání. Nepohodlné letištní sedačky a předražené restaurace v takových časech na náladě nepřidají. Na některýc…

  2. Itálií otřáslo další zemětřesení

    Společnost ·

    Centrální Itálii dnes postihlo další silné zemětřesení. Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.