Zahraniční tisk: Putin přispívá vojenským angažmá v Sýrii k hrozbě islamistického teroru v Rusku

Zahraniční média píší 4. listopadu o tom, že ruský prezident Vladimir Putin svým vojenským angažmá v Sýrii přispívá k hrozbě teroru islamistů žijících v Rusku. Sunnitských muslimů, kteří sympatizují s bombardovanými Syřany stejného vyznání, žije v zemi 20 milionů. Světová média dále informují o tom, že Slovensko od příštího roku zavede dobrovolnou vojenskou přípravu. Ta má zvýšit vojenskou akceschopnost země.

Ruská státní televize vysvětluje divákům nálety na Sýrii tím, že Rusko už počtvrté zachraňuje Evropu – nejdříve před mongolskými hordami, pak před Napoleonem, Hitlerem a nyní před Islámským státem. Bezpečnostní magazín Foreign Policy však tvrdí, že ofenziva v Sýrii ukazuje Putina jako hazardujícího gamblera, který může i na domácí půdě hodně ztratit. Dvacet ze 144 milionů ruských obyvatel jsou totiž sunitští muslimové, kteří podle magazínu sympatizují s bombardovanými Syřany stejného vyznání. Putin navíc utvořil alianci s šíitskými muslimy v Iráku a Íránu a prakticky se tak postavil proti americkému spojení se Saúdskou Arábií. To všechno měl podle magazínu učinit z obavy před ruskými islamisty, kteří by mohli teror Islámského státu do Ruska importovat. Teď jim v tom Putin však podle Foreign Policy může nechtěně pomáhat. Vůdce syrské Al-Káidy už vyzval souvěrce k útokům na ruské civilisty i armádu.

 

Maďarský parlament odmítl plán Evropské unie na zavedení uprchlických kvót. Proti přerozdělování migrantů mezi jednotlivé země Unie hlasovali zejména poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, Křesťansko-demokratická strana lidová a krajně pravicový Jobbik. Jak podotýká slovenský deník Pravda, přijatý dokument umožňuje maďarské vládě zahájit právní kroky, které zabrání, aby se země stala součástí přerozdělovacího programu.

 

Největší německá automobilka Volkswagen (VW) připustila, že udávala nižší spotřebu paliva u 800 000 vozů prodaných v Evropě. Podle skupiny Porsche, která v koncernu VW drží největší podíl akcií, to může způsobit další ekonomický propad firmy. Pokračující skandál s podvody při měření emisí a nynější odhalení mohou představovat škody ve výši až dvou miliard eur, píše agentura Reuters. Pobočka Porsche North America přestává navíc až do odvolání prodávat dieselové SUV Porsche Cayenne.

 

Slováci zavádějí dobrovolnou vojenskou přípravu. Už od příštího roku budou moci vybraní civilisté absolovovat dvanáctitýdenní výcvik, který zvýší úroveň aktivních záloh a vojenskou připravenost země. Zájemci dostanou bezplatné ubytování, stravu i zapůjčení výstroje a výzbroje. Kromě toho bude vyplaceno 375 eur, píše slovenská Pravda.

 

Irsko chce otevřít centra pro závislé na heroinu, kde by bylo možné si legálně aplikovat drogu. Změna legislativy má umožnit otevření prvního střediska s čistými jehlami v Dublinu už na jaře. K podobnému kroku se už rozhodlo také Nizozemsko, Španělsko, Švýcarsko nebo Austrálie, poznamenává americký časopis Time.

 

Prezidenti Tchaj-wanu a Číny se o víkendu setkají v Singapuru. Bude to vůbec první setkání od roku 1949, kdy se od sebe země politicky po dlouhém sporu oddělily. Podle německého portálu Deutsche Welle mají být jediným tématem sobotního jednání vzájemné vztahy. V plánu však není podpis žádného prohlášení ani jiný společný výstup.

 

Do Íránu se tlačí evropští obchodníci v očekávání nového odbytiště. Reportéři týdeníku Der Spiegel doprovázejí delegaci stovky německých podnikatelů z Dolního Saska, kteří spolu s členy zemské vlády navazují první kontakty v zemi, kde podle očekávání v první polovině příštího roku přestanou platit obchodní sankce. Německé výrobce větrných turbín, jeřábů i čerpadel v íránských hotelech překvapily delegace z Chorvatska či Velké Británie, které přijely do země za stejným účelem.  Reportáž dále sleduje jednoho německého farmáře, který už postavil v Turecku drůbežárnu pro milion slepic a chystá se vyvážet vejce od Libye až po Írán.

 

Rozhlasová stanice Echo Moskvy zkoumala, proč se ruský prezident Vladimir Putin osobně vyjadřoval k havárii ruského dopravního letadla s dvoudenním zpožděním. Vysvětlení má hned několik. Prezident jednak nekomentuje ruské události tak často, nechce být spojován s negativními zprávami, nebo si myslel, že letadlo mohlo být sestřelené. Deník The Moscow Times připomněl, že když se před patnácti lety potopila jaderná ponorka Kursk, Putin také dlouho vyčkával na podrobnější informace o nehodě, než se k ní začal vyjadřovat.

 

Občanské svobody ve Spojených státech testuje případ transsexuální středoškolačky, která se narodila jako chlapec a chce se převlékat s dívkami. Případu Daniela Cratese, který žije už několik let jako dívka, dokonce na 211. střední škole na předměstí Chicaga hraje za dívčí sportovní tým, se věnuje celá řada amerických deníků. Škola Cratesovi loni nabídla oddělenou převlékárnu ve sprchách, ale to nestačí - podle advokátů a rodiny je to důkaz, že úřady Cratese nepovažují za skutečnou dívku. Vedení školy teď stojí před dilematem, zda vyhovět většině rodičů. Rodiče zastupovaní Americkou společností občanských svobod podali loni na školu stížnost na federálním ministerstvu školství.

 

K nouzovému přistání na tichomořském ostrově přinutily singapurského pilota poplašné signály, které varovaly před kouřem na palubě. Ukázalo se ovšem, že se nejednalo o zapálenou cigaretu nebo požár. Nákladní letadlo totiž převáželo ze Sydney do Malajsie dva tisíce ovcí, které aktivovaly kouřový senzor vlastními větry a hnojem v podestýlce. Po dvouhodinovém mezipřistání stroj pokračoval v letu, konstatuje USA Today.

Zahraniční tisk: Putin přispívá vojenským angažmá v Sýrii k hrozbě islamistického teroru v Rusku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Top 10 světových míst pro podnikání

    Byznys ·

    Volba místa pro zahájení nebo rozšíření podnikání s sebou nese značná rizika. Poradenská společnost Grant Thornton sestavila Index Globální Dynamiky (GDI), který za po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.