Zahraniční tisk: Prázdninovým destinacím hrozí komáři tygrovaní; Tuniský atentátník byl vycvičen IS

Zahraniční média varují před subtropickými komáry, kteří přenášejí virus horečky dengue. Podle oxfordských vědců se tito komáři mohou šířit do oblíbených prázdninových lokalit na jihu Evropy jako je Itálie, Španělsko nebo jih Francie. Média také 1. července informují o tom, že atentátník, který v Tunisku zabil minulý týden desítky turistů, byl vycvičen hnutím Islamský stát (IS). Potvrdilo to tuniské ministerstvo vnitra.

Přestože zadlužené Řecko neuhradilo Mezinárodnímu měnovému fondu ani v posledním možném termínu splátku ve výši 1,5 miliardy eur a dostalo se tak do platební neschopnosti, nevykazuje obchodování na finančních trzích žádné výrazné změny. Podle internetového serveru Deutsche Welle nepomohlo Řecku ani to, že před termínem splátky na poslední chvíli nabídlo úspory. Americké ministerstvo financí ujistilo, že podpoří všechny zúčastněné strany v hledání kompromisu za další účasti Řecka v eurozóně. Finančníci teď očekávají výsledek nedělního referenda v Řecku, které má rozhodnout o přijatelnosti nových úsporných reforem, jež by mohly zemi umožnit čerpat další půjčky.


Německé aerolinky Lufthansa nabídly rodinám 150 obětí březnové havárie ve francouzských Alpách další odškodné ve výši 25 tisíc eur za každého pasažéra. Jak připomíná slovenský deník Pravda, nehodu úmyslně způsobil druhý pilot, který byl zaměstnancem nízkonákladové společnosti Germanwings patřící Lufthanse. Letecká společnost už pozůstalým za každou německou oběť vyplatila padesát tisíc eur, právní zástupci poškozených ale tvrdí, že taková kompenzace je pro ně zklamáním. Podle advokáta Christopha Wellense, který zastupuje patnáct poškozených rodin, na tak nízké odškodné nikdo nepřistoupí.


Indonéský prezident slíbil obnovu leteckého parku poté, co na severu země havaroval padesát let starý vojenský nákladní letoun. Letadlo Hercules se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti města Medan a při havárii zemřelo nejméně 140 lidí. Pilot stroje hlásil technické problémy a chtěl se vrátit na letiště. Podle zatím nepotvrzených zpráv bylo na palubě 120 pasažérů, ostatní oběti byly v době nehody na zemi, upřesňuje agentura Reuters.


Třiadvacetiletý atentátník, který se samopalem a granáty povraždil minulý týden v Tunisku desítky turistů, byl letos v lednu vycvičen v Libyi Islámským státem. Podobný výcvik podstoupili také dva teroristé, kteří v březnu napadli tuniské muzeum Bardo a zabili 22 lidí. Na stránkách britského deníku The Times to potvrdilo tuniské ministerstvo vnitra.


Ředitel izraelské hlavní zpravodajské služby Šin Bet informoval poslance bezpečnostního výboru o nárůstu počtu domácích útoků proti Izraeli v minulém roce. Zatímco většině organizovaných útoků tajná služba zabránila, počet individuálních útoků loni oproti roku 2012 vzrostl o polovinu. Šin Bet podle deníku Jerusalem Post loni zlikvidoval 130 teroristických buněk, většinou napojených na islámské hnutí Hamas.

 

Oblíbeným turistickým destinacím v jižní Evropě hrozí komáři tygrovaní přenášející virus horečky dengue. Podle vědců z Oxfordské univerzity se tito subtropičtí komáři šíří globálně a přírodní lokality v jižní Francii, na pobřeží Itálie nebo ve španělských letoviscích v Barceloně, Benidormu a Malaze jsou vhodné pro jejich přežití . Londýnský deník The Times upozorňuje, že virus horečky dengue je nejrozšířenější virové onemocnění přenášené hmyzem. Ročně způsobí infekci 100 milionů lidí.

 

Kanadští farmáři na Ostrově prince Edwarda vypsali odměnu ve výši půl milionu dolarů za informace vedoucí k dopadení potravinových teroristů, kteří do jejich brambor ukrývají kovové špendlíky a hřebíky. Případy známé od loňského října byly hlášeny z obchodů ve čtyřech různých provinciích Kanady, píše britský deník The Guardian.

 

Dopravní podnik města Brusel uspořádal další kolo výběrového řízení pro hudebníky, kteří chtějí vystupovat ve stanicích metra. Podnik tento týden rozhodoval o dalších deseti licencích, které se od roku 2007 vydávají na jeden rok, uvádí internetový server Flanders News. Většina pouličních hudebníků, kteří o licenci požádali, už měla povolení hrát v centru města, ale kvůli dešti si chtějí povolení rozšířit i na podzemní dráhu.

 

Moskvané budou hlasovat o obnovení sochy zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského na náměstí Lubljanka. Bronzová socha zakladatele tajné policie Čeka, ze které se později stala tajná služba KGB, stávala od 50. let před centrálou tajné policie. V roce 1991 ji krátce před rozpadem Sovětského svazu antikomunisté z podstavce strhli. Nyní mají obyvatelé hlavního města podle deníku The Moscow Times o navrácení takzvaného „Železného Felixe“ rozhodnout v referendu. Podle deníku by návrh radnice na plebiscit nemohl projít bez souhlasu politických špiček země.

 

Německá firma Taffel pozastavila vývoz hranatých bramborových lupínků do Dánska. Tamní firma KiMs si totiž stěžovala, že Němci hranatým tvarem kopírují její vlastní čtvercové brambůrky. Dánské soudy teď podle deníku Copenhagen Post musejí rozhodnout, jestli je tvar brambůrků součástí ochranné známky a zda na něj může mít domácí výrobce monopol.

Zahraniční tisk: Prázdninovým destinacím hrozí komáři tygrovaní; Tuniský atentátník byl vycvičen IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.