Zahraniční tisk: Porušování příměří na Ukrajině; odchod Británie z EU by mohl trvat až 10 let

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier upozornil podle světových médií na porušování příměří na Ukrajině. Podle něj by měla Ukrajina zavést nový volební zákon, který by obsahoval ústupky vůči proruským rebelům. Zahraniční média dále poukazují na to, že by podle britského premiéra Davida Camerona mohl odchod Velké Británie z EU trvat až deset let. Jeho slova vzápětí kritizovali političtí oponenti i někteří členové jeho kabinetu.

Řecko hledá další ubytovací kapacity pro uprchlíky, píše deník Kathimerini. Situace na hranicích s Makedonií se totiž stává nezvladatelnou. Severní soused Řecka uzavřel své hranice a proti migrantům pokoušejícím se dostat na jeho území použil slzný plyn. Na Řecké straně hranice poblíž obce Idomeni je proto v tuto chvíli shromážděno ve stanovém táboře 7 500 migrantů, zatímco v celém Řecku jich na další pokračování cesty čeká 20 000. V následujících několika dnech by toto číslo mohlo narůst až na 70 000.
 
Klid zbraní v Sýrii trvá, ale Severoatlantická aliance je znepokojena rostoucí přítomností ruských vojáků v regionu, uvádí deník The Moscow Times. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg upozornil na nárůst počtu ruských pozemních jednotek v Sýrii. Posiluje také ruské námořnictvo a letectvo. Stoltenberga ruská vojenská aktivita znepokojuje, protože stávající příměří je podle něj nejlepším základem pro obnovu jednání o mírovém řešení konfliktu.
 
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier upozornil na porušování příměří na Ukrajině. Podle serveru Deutsche Welle vyzval Rusko i Ukrajinu, aby dodržovaly mírovou dohodu z Minsku. Ukrajina by podle Steinmeiera měla zavést nový volební zákon, který by obsahoval určité ústupky vůči proruským rebelům na východě země. To by podle německého ministra zahraničí mohlo přispět k politickému řešení téměř dva roky trvajícího konfliktu.
 
V Turecku panuje zmatek okolo nákupu protiraketového ochranného systému za 3,5 miliardy dolarů, píše deník Hürriyet. Země v roce 2013 navzdory nátlaku Severoatlantické aliance upřednostnila před evropskými a americkými dodavateli čínskou firmu. O dva roky později ale zakázku zrušila s tím, že systém vybudují dvě turecké společnosti. Nyní však Turecko ke spolupráci znovu přizvalo původní účastníky tendru včetně Číňanů. Obranný program nabyl podle deníku Hürriyiet na důležitosti poté, co Turecko loni v listopadu sestřelilo na hranici se Sýrií ruský bombardér Su-24.
 
Slovenský deník Pravda upozorňuje na to, že parlamentní volby, které se v zemi uskuteční v sobotu, podle serveru Politico ovlivní budoucnost Evropy. Slovensko totiž ve druhé polovině roku převezme předsednictví Evropské unie. Bude tak muset hrát roli neutrálního zprostředkovatele mezi různými často znesvářenými členskými státy a evropskými institucemi. V závislosti na výsledku britského referenda by tak Slovensko mohlo dohlížet na odchod Velké Británie z Evropské unie. Volby také určí další směřování Visegrádské skupiny. Pokud stávající premiér Fico obhájí silný mandát, posílí to rozdíly mezi „novou“ a “starou“ Evropou, píše deník Pravda s odvoláním na server Politico.
 
Pokud Britové v referendu 23. června rozhodnou o tom, že nechtějí být dále členy Evropské unie, mohl by odchod Velké Británie z osmadvacítky trvat až deset let. Podle deníku The Times to řekl britský premiér David Cameron, kterého za jeho slova vzápětí kritizovali nejen političtí oponenti, ale i někteří členové jeho kabinetu. Cameron podle nich vede kampaň za zachování členství v EU založenou na strachu.
 
Volební super úterý ve Spojených státech možná definitivně rozhodne o tom, jestli má někdo z protikandidátů šanci zastavit Donalda Trumpa na cestě za republikánskou nominací do amerických prezidentských voleb, píše deník The Washington Post. Největší Trumpovi konkurenti, Ted Cruz a Marco Rubio se proto ještě v pondělí usilovně snažili přesvědčit voliče, aby nehlasovali pro Trumpa, ale pro ně. Občané dnes půjdou k volebním urnám v celkem jedenácti amerických státech. V deseti z nich je Trump podle průzkumů favoritem. Vítězství by mu mělo uniknout jen v Texasu, kde je favoritem Ted Cruz.
Zahraniční tisk: Porušování příměří na Ukrajině; odchod Británie z EU by mohl trvat až 10 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.