Zahraniční tisk: Německo projedná zpřísnění pravidel pro uprchlíky; Rusko nevěří v růst cen ropy

Zahraniční média píší 15. října o tom, že německý parlament projedná návrh na zpřísnění pravidel pro přijímání uprchlíků do země. Předložila ho vládní koalice CDU a má zrychlit deportaci osob, které nemají nárok na azyl. Světová média také dnes píší o tom, že se Rusko vzdává naděje, že se někdy vrátí vysoké ceny ropy. Začíná se proto přeorientovávat na výrobu a zemědělství.

Německý parlament projedná zpřísnění pravidel pro přijímání uprchlíků do země. Půjde zejména o zrychlení deportací osob, které nemají nárok na azyl. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel z opoziční sociálnědemokratické strany SPD odmítl návrh na zřízení hraničních oblastí, kde by byli mezi uprchlíky bez dokumentů a legálního nároku na azyl předvybíráni potenciální azylanti. Tento návrh předložili poslanci vládní CDU německé kancléřky Angely Merkelové spolu se zákonodárci koaliční CSU. Podle Gabriela však takový plán předpokládal zřízení center, kde by byli migranti drženi nejméně 48 hodin, což je podle něj proti zákonu a mohlo by to vyvolat nežádoucí situace. Vicekancléř nicméně připustil, že předvýběr a zpřísnění pravidel pro azylanty jsou nevyhnutelné, uvádí internetový portál Deutsche Welle.

 

Podle britského deníku Daily Telegraph už se Rusko vzdalo naděje, že se někdy vrátí vysoké ceny ropy a začíná se přeorientovávat na výrobu a zemědělství. Ruský prezident Vladimir Putin v současnosti staví rozpočtová očekávání na ceně ropy okolo padesáti dolarů za barel. Se změnou strategie se svěřil i na schůzce s investory na veletrhu Moskva volá.

 

Turecko zadrželo dva podezřelé, kteří den před sobotními sebevražednými atentáty rozesílali na sociální síti twitter narážky na přítomnost bomby v Ankaře. Při sobotní demonstraci v hlavním městě Turecka explodovaly dvě nálože, které zabily více než 100 lidí. Podle agentury AP kterou cituje slovenský deník SME, jsou oba zadržení napojeni na zakázanou Kurdskou stranu pracujících, která v současnosti bojuje proti tureckým ozbrojeným složkám.

 

Kameny, nože a sociální média jsou podle amerického deníku USA Today hlavními zbraněmi nové palestinské generace, která pokračuje v boji proti Izraeli a jeho ozbrojeným složkám ve východním Jeruzalémě a na okupovaných územích Palestiny. Američtí odborníci na Blízký východ začínají mluvit o facebookové intifádě, protože většina mladých lidí mezi sebou komunikuje přes sociální sítě. Na těch si vyměňují také propagandistická videa o lokálních hrdinech, kteří se z jejich pohledu postavili izraelskému bezpráví. Od začátku židovského nového roku, který nastal v září, už v nové vlně násilí zemřelo 31 Palestinců a 8 Izraelců.

 

Během několika následujících dní by mohly Spojené státy a Rusko uzavřít dohodu o bezpečném pohybu jejich letadel nad Sýrií, píše internetový portál Deutsche Welle. „Třetí kolo internetových konferencí ukázalo, že dohoda je možná a nablízku,“ uvedly po středečním jednání zdroje amerického Pentagonu. Američané si od konce září, kdy začaly ruské vojenské operace ve vzdušném prostoru nad Sýrií, stěžovali, že se ruská bojová letadla nebezpečně blíží americkým dronům i pilotovaným letounům. USA zároveň odmítaly s Rusy na operacích spolupracovat, protože vyšlo najevo, že Rusko má v Sýrii jiné cíle než Spojené státy.

 

Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku zbavili imunity jejich maďarského kolegu Bélu Kovacse z ultrapravicové strany Jobbik. Podle agentury MTI, kterou cituje slovenský deník Pravda, čelí Kovacs podezření ze špionáže. V Bruselu se měl pravidelně scházet s ruskými diplomaty a každý měsíc navštěvoval Moskvu. Maďarský europoslanec ovšem takovou činnost popírá a tvrdí, že návštěvy Ruska byly součástí jeho poslanecké práce. 

 

Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiño informoval o tom, že zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange trpí silnými bolestmi, ale odmítá převoz do nemocnice. Lékař, který Assange v londýnském azylu na ekvádorské ambasádě ošetřuje, ovšem potřebuje, aby Assange podstoupil rentgenové a CT vyšetření. Bez nich nemůže diagnostikovat nemoc a její příčiny. Australský počítačový odborník a novinář, který podle Patiña trpí bolestmi už od června, se vyhýbá soudnímu vydání do Švédska a přebývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor nyní žádá, aby Velká Británie umožnila Assangovi bezpečný převoz do nemocnice a poté i zpět na ambasádu, uvádí deník The Guardian

 

Příbuzní nezvěstného člena posádky nákladní lodi El Faro, která se nedaleko Bahamských ostrovů potopila před dvěma týdny při hurikánu, požadují po provozovateli plavidla odškodné ve výši 100 milionů dolarů. Logistická firma Tote Services podle včera podané žaloby hrubě zanedbala bezpečnostní předpisy. Loď se třiceti muži na palubě totiž vůbec neměla opustit při nepříznivé meteorologické předpovědi přístav. Právní zástupci jedné z obětí si podle agentury Reuters navíc vyžádali lodní deník, protože mají podezření, že plavidlo nemělo ani řádně dokončené opravy.

Zahraniční tisk: Německo projedná zpřísnění pravidel pro uprchlíky; Rusko nevěří v růst cen ropy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter propustí osm procent svých zaměstnanců

    Byznys ·

    Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v dnešním sdělení. Pro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.