Zahraniční tisk: Čína se ostře ohradila proti americkému manévru v Jihočínském moři

Zahraniční média si všímají čínské reakce na přiblížení americké lodi do blízkosti jednoho z ostrovů nárokovaných Čínou v Jihočínském moři. Jednalo se o první takový incident, který americká armáda provedla za vlády Donalda Trumpa. Je možné, že zatíží americko-čínské vztahy. 

Americká loď, která pronikla do blízkosti ostrovů nárokovaných Čínou v Jihočínském moři, rozzuřila Peking, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Jedná se o první škobrtnutí ve vztazích mezi oběma zeměmi od setkání jejich prezidentů. Čínské ministerstvo zahraničí se dnes ostře ohradilo proti „nepovolené“ přítomnosti amerického plavidla v Jihočínském moři. Oblast obsahující obrovské zásoby ropy a zemního plynu Čína považuje za své území.

 

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zahájil v Bruselu třídenní diplomatickou cestu, během které se setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jak upřesňuje francouzský portál France 24, Macron se zúčastní také summitu NATO, během kterého by měl jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

Americký prezident s předsedou Evropské rady společnou řeč v ruské otázce nenašel, míní slovenský deník Pravda. Na bruselském summitu, jehož se Trump účastní, šéfové států a vlád NATO nejen převezmou novou luxusní budovu pro alianční velitelství, ale také rozhodnou o zapojení organizace do boje proti Islámskému státu. Spolu s potvrzením slibu zvýšit dávky na obranu musí europoslanci také přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, že NATO není zastaralé ani v současném světě a Američané by měli i nadále mít zájem na jeho fungování.

 

Španělský deník El País píše, že demonstrace proti prezidentu Michelu Temerovi ochromují činnost brazilské vlády. Proti tisícům protestujících dokonce zasahovala armáda. Násilné masové protesty vedly také k požárům ve třech ministerských budovách či vandalismu. Rozhodnutí použít proti demonstrantům armádu si vysloužilo silnou kritiku opozice. Poslanecká sněmovna musela kvůli demonstracím pozastavit svou činnost.

 

Otec a bratr sebevražedného útočníka z Manchestru Salmana Abediho byli zatčeni v Libyjském hlavním městě Tripolisu, všímá si americký deník USA Today. V Manchestru zatím policie v souvislosti s atentátem zatkla několik dalších lidí a hledá také možné Abediho komplice. Britský deník The Telegraph upozorňuje, že útočníkův mladší bratr, který byl zatčen v Libyi, znal detaily plánu útoku. Existuje podezření, že i on byl ve spojení s teroristickou skupinou Islámský stát, která se k útoku přihlásila.

 

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová označila úniky informací z vyšetřování pondělního teroristického útoku v Manchesteru, při němž zemřelo 22 lidí, za pobuřující. Podobné prozrazení citlivých údajů se podle ní nesmí opakovat. Britská policie chtěla mít nad informačními toky kontrolu, avšak USA některé skutečnosti zveřejnily předčasně. Spojené státy jsou podle amerického portálu CNN klíčovým zpravodajským partnerem Británie a obě země sdílí citlivé informace. Ze zveřejnění citlivých informací týkajících se vyšetřování manchesterského útoku se bude americký prezident zpovídat britské premiérce na summitu NATO, dodává slovenský deník Pravda.

 

Tisíce lidí v Belgii protestovaly proti návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa, který přijel do Bruselu na summit NATO, píše portál Politico.eu. Pořadatelé se inspirovali Ženským pochodem, jehož se letos v lednu po celých Spojených státech zúčastnilo několik milionů lidí. Belgičané chtějí dát najevo, že Trumpovy politické ideje jako militarismus, sexismus, rasismus a diskriminace nejsou v Belgii vítány.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Čína se ostře ohradila proti americkému manévru v Jihočínském moři Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 2. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

 3. Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

  Společnost ·

  Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské un…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.