Zahraniční tisk: Mayová se nezúčastní předvolební debaty; Trump rozhodne o pařížské dohodě

Zahraniční média si všímají, že britská premiérka Theresa Mayová se rozhodla neúčastnit předvolební televizní debaty s předsedy opozičních stran. Zájmy britského národa jsou podle ní důležitější. Předčasné volby proběhnou ve Velké Británii přesně za týden. Světová média dále informují, že dnes by měl americký prezident Donald Trump oznámit, zda podpoří mezinárodní pařížskou dohodu o klimatu.

Ještě během čtvrtka by měl americký prezident Donald Trump oznámit, zdali Spojené státy podpoří mezinárodní pařížskou dohodu o klimatu. Pokud se Washington přidá k odmítnutím Sýrie nebo Nikaraguy, jsou naopak Evropská unie a Peking ochotny vytvořit nové spojenectví v boji proti emisím uhlíku. Obě velmoci podle britského deníku The Guardian deklarují, že se chtějí postavit do čela globálního přechodu na čisté zdroje energií. Deník připomíná, že za USA podepsal v roce 2015 Pařížskou dohodu prezident Barack Obama.

 

Exploze nákladního auta s trhavinou zabila v Kábulu nejméně osmdesát lidí a stovky dalších zranila. Deník The New York Times upozorňuje, že k nejkrvavějšímu útoku proti civilistům během války v Afghánistánu došlo ve středu dopoledne nedaleko prezidentského paláce, kterému tlaková vlna výbuchu vytloukla mimo jiné okna. Velitel jednotek NATO v Afghánistánu ocenil afghánské ozbrojené síly, které nedovolily náklaďáku, aby vjel do diplomatické čtvrti v takzvané zelené zóně hlavního města. Podle agentury AP se nicméně vyšetřovatelé snaží zjistit, jak mohl řidič s náloží projet několika bezpečnostními kontrolami.

 

Zájmy britského národa jsou důležitější než jedna televizní debata, hájí britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová svoje rozhodnutí neúčastnit se předvolební televizní debaty s předsedy opozičních stran. Zatímco její kritici mluví o zbabělosti nebo  povýšenosti, předseda britských labouristů James Corbyn slíbil občanům Evropské unie pracovní víza i po brexitu – tedy pokud budou mít v Británii práci, dodává deník The Times.

 

Nejméně 700 milionů dětí – tedy asi každé čtvrté dítě na světě – vyrůstá v prostředí, kterému se vyhýbá pokrok ve zdraví, vzdělání a technologii. V předvečer Mezinárodního dne dítěte to oznámila charitativní organizace Save the Children. Jak upozorňuje portál Deutsche Welle, dětství jim komplikují podvýživa, nemoci i zbraně.

 

Ruští političtí analytici upozorňují, že pokračující protesty Moskvanů proti demolici rozsáhlého sídliště z časů Nikity Chruščova, mohou snadno přerůst v rozsáhlejší demonstrace. O uplynulém víkendu protestovalo proti zničení sídliště na náměstí Bolotnaja na šest tisíc lidí, ale v polovině května jich bylo dvacet tisíc, tedy nejvíc od bojů za aktivistu Alexeje Navalného. Moskevský deník Moscow Times upozorňuje, že moskevská radnice už demonstracím částečně ustoupila, když  odhlasovala, že náhrady bytů musejí mít adekvátní tržní hodnotu.

 

Zasedání Organizace amerických států nenašlo společnou cestu, jak postupovat vůči prohlubující se krizi ve Venezuele. Přestože země pohrozila vystoupením z OAS kvůli potenciální mezinárodní intervenci, ministři zahraničí západní polokoule nepřijali na schůzce ve Washingtonu žádnou rezoluci a shodli se pouze na tom, že za několik týdnů budou o Venezuele jednat znova. Režim prezidenta Nicolase Madura při pouličních srážkách zabil na 60 lidí a nedodržuje principy demokracie, připomíná agentura Associated Press.

 

Americký deník The New York Times registruje, že v Evropě zmizelo jedno z posledních útočišť kuřáků. List připomíná, že zákaz kouření v restauracích a barech uplatňuje teď s Českou republikou 17 zemí Evropské unie. Rakousko, Rumunsko a Portugalsko zavedly zákazy jen částečné a státem, který se postihům proti kuřákům tabáku vyhýbá nejvýrazněji, zůstává podle deníku Slovensko. V Řecku svůj oficiální zákaz na druhé straně porušují i vládní ministři. 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Mayová se nezúčastní předvolební debaty; Trump rozhodne o pařížské dohodě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.