Zahraniční tisk: Macron se setká s Merkelovou; nehoda odložila vojenské cvičení v Tichomoří

Světová média si všímají, že nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí v Berlíně setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Macron by měl ve stejný den navštívit také francouzské vojáky působící na misi v Afghánistánu. Zahraniční média si dále všímají, že vojenské cvičení v Tichomoří bylo po nehodě francouzské lodě odloženo na neurčito. Záměrem cvičení USA, Velké Británie, Francie a Japonska bylo ukázat podporu volné plavby lodí v mezinárodních vodách.

Americký deník The Washington Post píše, že prezident Spojených států v rozhovoru pro NBC News zmínil, že k propuštění poradce Comeyho došlo v souvislosti s „tou ruskou záležitostí“. Trump totiž tvrdí, že ruskou aféru zkonstruovali demokraté. Trumpovo zdůvodnění propuštění spolupracovníka je tedy v rozporu s oficiálním stanoviskem Bílého domu, který popřel jakoukoliv souvislost s vyšetřováním zasahování Ruska do amerických prezidentských voleb.

 

Severní Korea zaslala protestní dopis americkému Kongresu, v němž se vymezuje proti novým, tvrdším sankcím, všímá si americký portál abcNEWS. Sankce, které jsou reakcí na raketové a jaderné testy Pchjongjangu, Korea označila za „hanebný čin proti lidskosti“. Není ovšem jasné, jak byl dopis doručen, protože Severní Korea a Spojené státy nemají diplomatické vztahy a jejich oficiální komunikační kanály jsou prakticky uzavřené. Nové sankce se zaměřují na lodní průmysl Severní Koreje, vysvětluje portál.

 

Turecká policie v souvislosti s vyšetřováním loňského červencového pokusu o státní převrat zatkla více než 100 bývalých zaměstnanců burzy, informuje britský deník The Times. Zatčení jsou podezřelí, že využívali šifrovanou službu pro zasílání zpráv nazvanou Bylock, která podle Turecka měla být vytvořena stoupenci Fethullaha Gülena, označovaného za strůjce puče. Zadržení jsou také obviněni z provádění transakcí pro Bank of Asya, která byla s Gülenem těsně spjata. Zatčen byl také šéfredaktor deníku Cumhüriyet, avšak zatím není známo, zda se tak stalo v souvislosti s nezdařeným pučem, doplňuje francouzský deník Le Figaro.

 

Lídři Turecka, Ruska a Číny se setkají na trojstranném summitu, který se koná v Pekingu o tomto víkendu. Jednání se uskuteční u příležitosti mezinárodní konference věnované oživení historické hedvábné stezky, jejímž cílem je posílení ekonomické a obchodní spolupráce a diskuse o regionálních i globálních problémech. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News budou lídři jednat o příměří v Sýrii prostřednictvím takzvaného astanského procesu, v němž hraje Turecko důležitou úlohu spolu s Ruskem a Íránem.

 

Čína uzavřela se Spojenými státy překvapivou dohodu, v rámci které budou moci USA do Číny dovážet hovězí maso a zemní plyn a naopak Spojené státy přijmou více čínských investic. K obchodní válce mezi Washingtonem a Pekingem tedy nedojde, míní francouzský deník Le Monde. Měsíc po schůzce Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga na Floridě tak zmizí některé překážky omezující obchodní styky obou zemí. Dohoda také předpokládá rychlejší schvalování čínských úřadů v oblasti biotechnologií a geneticky modifikovaných organismů.

 

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron se v pondělí v Berlíně setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Macron by měl ve stejný den navštívit také francouzské vojáky působící na misi v Afghánistánu. Francouzský deník Le Figaro připomíná, že je tomu právě pět let, co Macrona vyslal do Německa na první zahraniční návštěvu současný francouzský prezident François Hollande. Emmanuel Macron převezme funkci francouzského prezidenta v neděli.

 

Vojenské cvičení v Tichomoří bylo po nehodě francouzské lodě odloženo na neurčito, píše slovenský deník SME. Záměrem cvičení Spojených států, Velké Británie, Francie a Japonska bylo ukázat podporu volné plavby lodí v mezinárodních vodách za situace, kdy by Čína mohla omezit přístup do Jihočínského moře. Vojáci měli nacvičovat vyloďování, přesun jednotek vrtulníky a hlídkování. Francouzské vyloďovací plavidlo najelo na mělčinu u pobřeží, nenarazilo však na korály ani z něj neuniklo palivo. Při nehodě neutrpěl nikdo zranění.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Macron se setká s Merkelovou; nehoda odložila vojenské cvičení v Tichomoří Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.