Zahraniční tisk: Macron odepsal tradiční strany; Británie vyzývá ke zmírnění blokády Kataru

Světová média si 13. června všímají toho, že francouzský prezident Emmanuel Macron odepsal tradiční strany. Podařilo se mu spustit revoluci. Něco podobného francouzská politická scéna zažívá v novodobých dějinách vůbec poprvé. Zahraniční tisk dále píše, že se Velká Británie poprvé zapojila do diplomatické roztržky mezi Katarem a dalšími státy Perského zálivu. V rámci toho vyzvala Saúdskou Arábii a další státy ke zmírnění blokády vůči Kataru. 

Macron odepsal tradiční strany a povolební nadšení ve Francii klesá – tak svůj komentář nazval slovenský deník SME. Strana nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pravděpodobně ve francouzském parlamentu získá většinu. Není to jen bublina – novému francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi se skutečně podařilo spustit něco, co i francouzská média už dávno nenazývají ničím jiným než revolucí. Nedělní parlamentní volby v zemi dokázaly, že francouzská politika zažívá revoluci – o když konečné výsledky voleb budou známy až za týden, kdy proběhne druhé kolo parlamentních voleb. Již první kolo voleb však naznačilo, že Macronovo mladičké politické hnutí, které bývalý ministr hospodářství založil teprve před rokem, pravděpodobně získá parlamentní většinu. Něco podobného francouzská politická scéna zažívá v novodobých dějinách vůbec poprvé, konstatuje slovenský list.

 

Krize v Perském zálivu pokračuje, informuje britský deník The Guardian. Britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson také vyzval Katar, aby ostře zakročil proti extremistům. Johnson však zároveň požádal Saúdskou Arábii a další státy Perského zálivu, aby zmírnily svou blokádu vůči Kataru. Je to poprvé, kdy se Velká Británie zapojila do diplomatické roztržky mezi Katarem a dalšími státy Perského zálivu, která trvá již více než dva týdny. Britský ministr zahraničí dále vyzval všechny strany k tomu, aby se snažily zabránit eskalaci konfliktu, uzavírá britský list.

 

O anglické frašce píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Patová situace v britském parlamentu po předčasných parlamentních volbách, které se ve Velké Británii konaly minulý týden, postavila britskou premiérku Theresu Mayovou před nečekané problémy. Příští pondělí mají totiž v Bruselu konečně začít vyjednávání s Evropskou unií o brexitu a ve stejnou dobu by měl britským parlamentem zaznít tradiční trůnní projev královny Alžběty II. Alespoň takový byl plán. Vzhledem k patové povolební situaci je ale možné, že minimálně královnin projev bude odložen – údajně prý kvůli tomu, že se už nestihne nechat jej vytisknout na pergamen z kozí kůže, konstatuje švýcarský list.

 

Protiteroristický soud v Pákistánu odsoudil šíitského muže k trestu smrti kvůli rouhačství na sociálních sítích, všímá si americký deník New York Times. Obžalovaný třicetiletý Taimoor Raza byl v neděli shledán vinným kvůli hanlivým poznámkám týkajícím se proroka Mohameda, jeho žen a dalších na Facebooku a na Whatsupu. Je to vůbec poprvé, kdy byl Pákistánu někdo odsouzen k trestu smrti kvůli rouhačství na sociálních sítích, konstatuje americký list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Macron odepsal tradiční strany; Británie vyzývá ke zmírnění blokády Kataru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Navalného opět zadržela policie

    Společnost ·

    V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

  2. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.