Zahraniční tisk: EU čelí reformnímu tlaku; nepokoje na Chrámové hoře

Evropská unie čelí obrovskému reformnímu tlaku, píší úterní zahraniční média. Znásobil se po rozhodnutí o brexitu.  Názory na to, kterou cestou se má EU vydat, se však liší sát od státu. Světová média dále informují o nových nepokojích na Chrámové hoře v Jeruzalémě mezi musilmy a izraelskými policejními jednotkami.

Co může přinést nadcházející slovenské předsednictví v Radě Evropské unie? ptá se dnes slovenský deník SME. Brexit postavil nadcházející slovenské předsednictví před obrovskou výzvu: zabránit chaosu a začátku konce Evropské unie. Na druhou stranu však brexit poskytuje Robertu Ficovi a jeho vládě cosi jako alibi. Každému totiž musí být jasné, že takový úkol Slovensko prostě nemůže zvládnout, a nikdo normální a střízlivě uvažující to od něj ani nemůže očekávat. Brexit tak paradoxně může slovenské vládě pomoci, protože zastíní domácí deficity a zrelativizuje reálnou zodpovědnost Slovenska, konstatuje slovenský list.

 

Velká Británie opustila Evropskou unii kvůli lži, píše americký deník New York Times. Zasáhla nás pochmurná nálada, která se objevila poté, kdy se Britové v referendu rozhodli odejít z Evropské unie. Nejde jen o hloupé rozhodnutí. Nejde jen o lži šarlatánů, kteří vedli kampaň podporující vystoupení z EU. A nejde dokonce ani o zradu vůči mladé britské generaci. Jedná se totiž o daleko více: Jde o osobní ztrátu. Evropa – bez ohledu na to, kolik chyb měla – byla snem celé jedné generace, konstatuje americký list.

 

Evropská unie čelí obrovskému reformnímu tlaku, míní švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Obávaný dominový efekt po hlasování o brexitu nenastane přes noc. Tlak na reformu Evropské unie je v současné době vyšší než kdykoliv předtím, avšak názory na to, která cesta je ta správná, se liší, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

 

Turecký prezident Recep Erdogan se podle včerejšího kremelského prohlášení omluvil za sestřelení ruské stíhačky v listopadu loňského roku, informuje ruský deník Moscow Times. Ruský prezident podle prohlášení obdržel od tureckého prezidenta dopis, ve kterém Recep Erdogan vyjádřil svou ochotu zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a omluvil se za incident z 24. listopadu 2015. Turecko tehdy u turecko-syrských hranic sestřelilo ruskou stíhačku, protože údajně narušila turecký vzdušný prostor. Rusko toto nařčení odmítlo a uvalilo na Turecko balík ekonomických sankcí, připomíná ruský deník Moscow Times.

 

O nových nepokojích na Chrámové hoře informuje rakouský deník Der Standard. Deset dnů před koncem muslimského postního měsíce ramadánu došlo na Chrámové hoře v Jeruzalémě opět k potyčkám mezi muslimy a izraelskými policejními jednotkami. Podle policejních informací se včera skupina maskovaných mužů zabarikádovala před mešitou Al-Aksá a házela kameny na izraelské bezpečnostní jednotky, píše rakouský list.

 

Stávající španělský premiér Mariano Rajoy, vítěz nedělních parlamentních voleb, se v průběhu následujících čtyř týdnů bude snažit sestavit koaliční vládu, píše britský deník The Guardian. Volby se ve Španělsku konaly již podruhé během uplynulých šesti měsíců a opět je jejich výsledkem zablokovaný parlament bez většiny potřebné pro sestavení vlády. Španělsko, které tak od 20. prosince loňského roku nemá vládu, zůstává po nedělních volbách hluboce rozpolcené, konstatuje britský list.

Zahraniční tisk: EU čelí reformnímu tlaku; nepokoje na Chrámové hoře Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.