Zahraniční tisk: ECB zahájí nákup dluhopisů; Zesnul saúdskoarabský král Abdulláh

Světová média 23. ledna píší o rozhodnutí Evropské centrální banky zahájit od března takzvané kvantitativní uvolňování, tedy nákup evropských vládních i soukromých dluhopisů. Píší také o saúdskoarabském králi Abdulláhovi, který dnes ráno zemřel na zápal plic.

Evropská centrální banka začne od března nakupovat evropské vládní i soukromé dluhopisy za šedesát miliard eur měsíčně. Na včerejší tiskové konferenci v jejím frankfurtském sídle to oznámil její šéf Mario Draghi. Britský deník The Times upozorňuje, že takzvané kvantitativní uvolňování s cílem oživit stagnující evropskou ekonomiku má zatím celkovou hranici překračující jeden bilion eur. Cílem iniciativy je dosáhnout do podzimu znovu míru inflace kolem dvou procent. Bezprostředně po oznámení Evropské banky se hodnota jednotné evropské měny propadla na úroveň z roku 2003. Deník Wall Street Journal popisuje strategii jako „smělý krok“ na záchranu regionu, který ohrožoval celkové globální oživení.

Po dlouholetém boji se zápalem plic zemřel dnes ráno v Saúdské Arábii král Abdulláh Bin Abdulazíz al Saúd ve věku devadesáti let. Nejstarší monarcha, k jehož titulům patřil i správce dvou svatých mešit,  vládl v Rijádu od roku 2005 a na jeho trůn nastupuje jeho nevlastní bratr, devětasedmdesátiletý korunní princ Salman. Agentury předpokládají, že král po sobě zanechal čtyři zákonné a několik dalších manželek a zhruba třicet dětí a vnuků, píše Daily Telegraph.

Slovenská policie včera v okresech Zlaté Moravce a Komárno zadržela dvá bývalé policisty, kteří jsou podezřelí z fingovaného přepadení pancéřovaného vozu bezpečnostní služby. Z toho podle slovenského deníku Sme zmizelo loni v říjnu 400 tisíc euro. Podle policejní mluvčí tehdy neznámí pachatelé svedli cestářskými značkami opancéřované vozidlo na vedlejší silnici, kde jeho ozbrojený doprovod po krátké přestřelce přemohli. Ukazuje se však, že přepadení bylo zřejmě předstírané oběma zadrženými expolicisty, kteří jeli jako doprovod v přepadeném autě.

Po devíti letech od smrti Putinova kritika a bývalého agenta KGB Alexandra Litviněnka začne v Londýně příští týdne proces s jeho údajnými vrahy, informuje agentura Reuters. Britští vyšetřovatelé podezřívají někdejší pracovníky ruské zpravodajské služby Lugového a Kovtuna, kteří měli v roce 2006 Litviněnkovi otrávit na schůzce v londýnském hotelu Milénium čaj poloniem 210. Litviněnko na smrtelné posteli obvinil ze své smrti Putinův režim. Jeho manželka Marina doufá, že pravda vyjde najevo, i když Moskva svůj podíl na smrti důsledně popírá.

Kvůli obavám z perzekuce a nedůvěře v tamní soudní systém utíká z Ruska stále více Čečenců do Evropy, uvádí ruský deník The Moscow Times. Zatímco ještě v roce 2012 žádalo v Evropě o azyl dvacet tisíc Rusů, v  roce 2013 se jejich počet zdvojnásobil. Jen v samotném Německu jich požádalo o azyl víc jak 15 tisíc. Podle bojovníků za lidská práva se jedná většinou o etnické Čečence.

Tři důležití sponzoři fotbalového mistrovství světa neprodlouží smlouvy podezřelému vedení FIFA. Po dřívějším odstoupení firem Sony a aerolinek Emirates ukončily spolupráci také Johnson and Johnson, Castrol a Contonental Tyres. Všechny společnosti podporovaly uplynulý šampionát v Brazílii a během čtyřletého cyklu získaly pořadatelům přes jednu a půl miliardy euro. Nikdo z nich jako důvod odstoupení neuvádí korupci při soutěži o pořadatelství šampionátu v Kataru, nicméně FIFA za vedení Seppa Blattera ztrácí jako značka hodnotu, píše britský The Guardian.

Dva australští občané, kteří byli před deseti lety zadržení na indonéském ostrově Bali s osmi kily heroinu, nedostali milost a zřejmě skončí před popravčí četou, píše australský deník Sydney Morning Herald. Už jen výjimečné odvolání u soudu nebo diplomatická intervence  by mohly zachránit třicátníky Mijurana Sukumurana a Andrew Chana před výkonem trestu, který je plánován na příští týden. Už dříve země jako Brazílie nebo Nizozemsko odvolali z Jakarty svoje velvyslance poté, co jejich občané byli v zemi popraveni za pašování drog.

Několik médií vyjadřuje překvapení nad tím, jak vysokou mají francouzští nacionalisté podporu mezi homosexuály. Každoroční soutěž gay magazínu Tetu o nejkrásnějšího muže vyhrál dvadvacetiletý hezoun MMatthieu Chartraire, který ovšem zaskočil tradiční představu o liberálním zázemí komunity, když se přihlásil ke straně Národní fronty. Podle britského týdeníku Spectator je to výsledek násilí, kterému bývají homosexuálové vystaveni ve Francii ze strany bigotních islámistů. Hlavní roli však podle týdeníku hraje nové profilování strany pod vedením předsedkyně Maríny Le Penové. Ta za uplynulé čtyři roky ustoupila z tradičních pozic svého otce, který homosexualitu označoval za biologickou anomálii a pacienty s AIDS navrhoval izolovat. Dnes má Národní fronta pod jejím vedením v Paříži podporu dvaceti šesti procent homosexuálů, zatímco heterosexuálů z hlavního města ji chce volit jen šestnáct procent.

Zahraniční tisk: ECB zahájí nákup dluhopisů; Zesnul saúdskoarabský král Abdulláh Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.