Zahraniční tisk: Albrightová kritizuje republikánské senátory; Za IS bojují i nezletilí z Evropy

Světová média píší 12. března o kritice, kterou vyslovila bývalá americká ministryně zahraniční Madeleine Albrightová k republikánským senátorům, kteří napsali dopis Íránu, že zruší dohodu o využití jaderné energie v Íránu poté, co skončí mandát Baracka Obamy. Zahraniční servery si také všímají, že za hnutí Islámského státu (IS) bojují i nezletilí chlapci ze západní Evropy.  

Česko se podle slovenského deníku Sme brání tomu, aby chystané Středoevropské centrum pro talentovanou mládež CTI vzniklo na Slovensku. Projekt zastřešený americkou univerzitou Johnse Hopkinse počítá se stipendii pro nadané středoškoláky, kterým nabídne výuku nad rámec školních osnov a umožní jim přijetí na vysoké školy v západní Evropě a Americe. Česká strana podle deníku původně slíbila projekt podpořit deseti miliony korun a chtěla talenty soustředit v Praze. V lednu však český ministr školství Marcel Chládek dotace zrušil a později zkrátil na třetinu s tím, že se jedná o elitářský projekt.

Reportér domácí redakce britského deníku Daily Telegraph se vydával za indického obchodníka, který chce šekem na sedm tisíc liber pomoci straně britských liberálních demokratů. Ti nejenže peníze přijali, ale navíc falešnému sponzorovi ochotně nabídli několik rad, jak straně pomoci ilegálně – například prostřednictvím bratrance, antedatováním šeku nebo rozepsáním příspěvku na více dárců, aby se jeho jméno na donátorské listině neobjevilo.

V bitvě o irácké město Tikrít, které je rodištěm bývalého diktátora Saddáma Husajna, obklíčily irácké jednotky s šíitskými vojáky dva tisíce bojovníků Islámského státu. Džihádisté se ukrývají v komplexu někdejších vládních budov, píše londýnský deník The Times. Vládní jednotky, které neměly dobrou pověst z dřívějších střetů, nyní postupují k Tikrítu ze severu i z jihu a přinutily tak okupující agresory k ústupu. Včera večer se podle deníku chystaly k finálnímu dobytí města.

Ukrajinský ministr energetiky dal před schůzkou se zástupci Evropské unie a Ruska najevo, že Ukrajina bude žádat třicetiprocentní přirážku za transfer zemního plynu přes svoje území. Před dvacátým březnem, kdy se budou konat trojstranná jednání o letních dodávkách strategické suroviny, vyslovil Volodomyr Demčyšyn také přání týkající se slevy na dodávky zemního plynu pro samotnou Ukrajinu, píše slovenský deník Pravda.

Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová kritizuje v rozhovoru pro USA Today skupinu amerických republikánských senátorů. Ti napsali oficiální dopis Íránu, ve kterém upozorňovali na to, že po skončení mandátu Baracka Obamy zruší dohodu o využití jaderné energie v Íránu. Podle české rodačky je to stejné, jako kdyby za časů kubánské krize napsali bez vědomí Bílého domu sovětskému vůdci Chruščovovi, a zabránili vlastnímu prezidentovi v dalším vyjednávání. Albrightová zároveň hájila bývalou ministryni zahraničí a první dámu USA Hillary Clintonovou, která podle ní už dostatečně vysvětlila používání služební elektronické pošty k soukromým účelům. Clintonové řada lidí vyčítá, že mohla neuváženě ohrozit bezpečnostní informace a zpřístupnit je počítačovým hackerům.

Německý týdeník Der Spiegel zpovídal vycházející hvězdu francouzské ekonomiky Thomase Pikettyho, jenž označuje Evropskou měnovou unii za příšeru, která ničí sebevědomí celého evropského kontinentu. Kvůli nejednotným daňovým pravidlům v devatenácti zemích eurozóny nemůže podle Pikettyho jednotná měna fungovat. Když Řecko nemělo možnost snížit cenu své měny a nastavit vlastní ekonomice větší kompatabilitu, položilo to podle francouzského ekonoma základy současným hospodářským problémům. Úpadek evropské ekonomiky ilustruje Piketty na srovnání se Spojenými státy, které od roku 2010 vykazovaly přibližně stejnou míru nezaměstnanosti a zadluženosti jako Evropská unie, ale dokázaly se s negativními jevy vyrovnat. Na evropské straně ale ekonomické ukazatele klesají pod úroveň z roku 2007. Produkce klesla například ve Španělsku o deset procent, v Řecku pak o čtvrtinu.

Podle analytiků deníku The Moscow Times ukazuje vyšetřování vraždy ruského opozičního politiky Borise Němcova na pokračující rozkol mezi proputinovským vládcem Čečenska Kadyrovem a ruskou federální armádou i bezpečnostními složkami. Putinem prosazovaný Kadyrov označil podezřelého střelce za skutečného vlastence. Skutečnost, že ruské tajné služby muže sledovaly, ale může vyslat Kadyrovovi signál, že nedotknutelnost jeho lidí nemusí platit navždy.

Že za hnutí takzvaného Islámského státu bojují i nezletilí chlapci ze západní Evropy, ukázala nedávno zveřejněná poprava muže podezřelého z toho, že je izraelským zvědem. Popravu před kamerou provedl přibližně třináctiletý chlapec z Francie. Dnešní The Independent přináší článek o osmnáctiletém Australanovi Jakeovi Bilardovi, který po matčině smrti v roce 2009 konvertoval k islámu, přestal chodit do školy v Melbourne a loni odcestoval přes Turecko do Iráku. Tam v provincii Anbar západně od Bagdádu spáchal ve jménu Alláha sebevražedný pumový útok s dodávkou plnou trhaviny. O svém plánu telefonoval příbuzným, na fotografii ho identifikovala jako někdejšího brigádníka bývalá kolegyně z australské firmy.

Zahraniční tisk: Albrightová kritizuje republikánské senátory; Za IS bojují i nezletilí z Evropy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

  Byznys ·

  Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

 2. Ericsson propustí ve Švédsku 2200 zaměstnanců

  Byznys ·

  Výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson plánuje v rámci snižování nákladů propustit ve Švédsku 2200 lidí. To představuje zhruba dvě procenta jeho celkové pracovní …

 3. Americké akcie ztratily všechny letošní zisky

  Byznys ·

  Americké akciové trhy se v úterý potýkaly s citelným poklesem. Indexy Dow Jones i S&P 500 klesly o téměř dvě procenta a odevzdaly tak veškeré zisky, kterých se jim…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.