Zahraniční tisk: Španělsko má po 10 měsících vládu; pařížský klub Bataclan se znovu otevře

Světová média informují o tom, že se nová španělská vláda ujala svého úřadu. Země přitom byla bez řádné vlády 10 měsíců. V čele je staronový premiér Marian Rajoy, obměnila se však téměř polovina ministrů. Zahraniční média si dále všímají, že příští týden se znovu otevře pařížská koncertní síň Bataclan. Téměř před rokem zde při teroristickém útoku zahynulo 90 lidí.

Mohlo by vás zajímat

Osm lidí bylo dnes ráno zabito a 100 zraněno při výbuchu automobilu naplněného výbušninami u budovy policejní stanice v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka. V oblasti podle francouzského deníku Le Figaro žijí většinou Kurdové. Mezi oběťmi jsou i dva policisté. Turecký premiér Binali Yildirim z útoku podezírá Kurdskou stranu pracujících (PKK). V budově se nacházejí poslanci prokurdské Lidové demokratické strany, kteří byli v noci zatčeni v rámci vyšetřování terorismu, dodává francouzský portál France24.

 

V Paříži byla dnes v poledne v klidu ukončena evakuace největšího uprchlického tábora, který muselo opustit téměř 4 tisíce osob. Jak dále píše francouzský týdeník Le Point, operace souvisela s likvidací uprchlického tábora v Calais, přezdívaného „džungle“, odkud byli migranti ze Súdánu, Etiopie nebo Afghánistánu autobusy odvezeni do detenčních center po celém francouzském území. V táboře v Calais žilo 6,5 až 8 tisíc osob, dodává francouzský deník Libération.

 

Od srpnového zemětřesení v Itálii, při němž zemřelo v městečku Amatrice a jeho okolí téměř 300 lidí, došlo k téměř 250 dalším seismickým událostem. Tato zemětřesení dosahovala síly nejméně 4 stupňů Richterovy stupnice, což je nejmenší intenzita poškozující stavby. Italský Národní geofyzikální a vulkanologický ústav však varuje před dalšími zemětřeseními, protože jde o dominový efekt – zemětřesení způsobí zlom, který je příčinou dalšího zemětřesení a nelze předpovědět, jak dlouho bude k těmto následným otřesům docházet, vysvětluje americký deník US A Today.

 

Nová španělská vláda se ujala svého úřadu, čekají ji náročné týdny, píše slovenský deník SME. Španělsko totiž bylo uplynulých 10 měsíců bez řádné vlády. Členové vlády dnes před králem Filipem VI. složili slavnostní přísahu v královské rezidenci Zarzuela. V 13členné vládě staronového premiéra Mariana Rajoye je pět žen a v porovnáním s předchozím kabinetem 6 „nových tváří“. Změnilo se i vedení rezortu diplomacie, vnitra a obrany.

 

Většina amerických voličů je znechucena americkou státní politikou. Američané podle deníku The New York Times pochybují o tom, že po historicky nejhorší prezidentské kampani by se mohlo některému z kandidátů podařit zemi sjednotit. Více než 80 procent voličů kampaň odradila a rostoucí nechuť ovlivní pozici vítězného kandidáta. Většina voličů také považuje republikána Donalda Trumpa i jeho demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za nečestné.

 

Turecký deník Hürriyet Daily News si všímá kritiky Turecka ze strany evropských zemí kvůli zatýkání poslanců opoziční Lidové demokratické strany. Vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční záležitosti Federica Mogheriniová například na svém twitterovém účtu vyjádřila extrémní obavy z vývoje událostí a uvedla, že kontaktovala úřady a svolala mítink velvyslanců zemí Evropské unie v Ankaře. Deník dále píše, že včerejší zatčení 10 poslanců strany, které je součástí vyšetřování terorismu, dále ohrožuje stabilitu v Turecku.

 

Pařížská koncertní síň Bataclan, kde téměř přesně před rokem při teroristickém útoku během koncertu skupiny Eagles of Death Metal zahynulo 90 lidí, znovu otevře své dveře 12. listopadu. Jako první vystoupí Sting. Bývalý zpěvák skupiny Police již své vystoupení u příležitosti znovuotevření sálu potvrdil na Twitteru s tím, že výtěžek z koncertu věnuje na konta asociací Life For Paris a 13. listopad: bratrství a pravda. Rekonstrukce sálu trvala celý rok, upřesňuje francouzský deník Le Monde.

Zahraniční tisk: Španělsko má po 10 měsících vládu; pařížský klub Bataclan se znovu otevře Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Drony mají nové využití, střeží domy

    Byznys ·

    Startup Sunflower Labs přišel s novým bezpečnostním systémem pro váš dům. Možné hrozby detekuje a zkoumá pomocí dronu. Záběry z něho si pak můžete kdykoliv přehrát na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.