Zahr. tisk: Více než 300 tisíc dětí se narodily jako uprchlíci; začala rusko-evropská mise na Mars

Světová média si všímají údajů organizace Unicef, podle kterých se třetina dětí v Sýrii narodila během pět let trvající války. Více než 300 tisíc z necelých 4 milionů dětí se narodily jako uprchlíci. Kvůli občanské válce budou tyto děti v dospívání či rané dospělosti sirotky, budou nevzdělané, nezaměstnané a budou trpět nedostatkem jídla. Zahraniční média dále informují o tom, že dnes odstartovala rusko-evropská mise ExoMars-2016 mířící na Mars. Jejím cílem je najít stopy života na červené planetě.

V souvislosti s včerejším teroristickým útokem, při němž po výbuchu auta v centru Ankary zemřelo nejméně 37 lidí, bylo v Istanbulu a v provincii Eskişehir zadrženo 14 podezřelých osob. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News byli podezřelí teroristé zapojeni do teroristické propagandy. Policie při zátahu zajistila také dokumenty týkající se ilegální organizace. Americký list The Washington Post píše, že za útok je zodpovědná Kurdská strana pracujících.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová utrpěla porážku ze strany voličů, kteří nesouhlasí s její velkorysou migrační politikou, píše britský deník The Times. Populistická pravicová strana Alternativa pro Německo, která prosazuje uzavření německých hranic, totiž získala větší podporu, než se očekávalo. V jedné ze tří spolkových zemí Německa, kde se o tomto víkendu konaly volby, tuto protiimigrační stranu podpořila čtvrtina voličů.

 

Dnes ráno z ruského kosmodromu Bajkonur odstartovala rusko-evropská mise ExoMars-2016 mířící na Mars, všímá si ruský deník The Moscow Times. Jedná se o první průzkum, jehož cílem je nalezení stop života na červené planetě. Předchozí výzkum Marsu se totiž zabýval nalezením vody. Sonda ExoMars by měla k Marsu dolétnout za 7 měsíců a výzkum začne v polovině roku 2017.

 

Cílem džihádistických teroristů se stalo také Pobřeží slonoviny, upozorňuje francouzský deník Le Monde. 40 kilometrů od hlavního města Abidjan v letovisku Grand-Bassam včera těžce ozbrojené komando střílelo na pláži u tří hotelů. Při incidentu zemřelo 16 lidí, z nichž 14 byli civilisté a 2 členové pořádkových sil. Při řešení situace dnes prezident Alassane Ouattara svolal mimořádné setkání ministrů.

 

Představitelé syrského vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada a opozice se dnes v Ženevě setkají na půdě OSN kvůli vyjednávání o ukončení občanské války v Sýrii. Server rozhlasové stanice RFI informuje, že diplomaté v čele s Francií a Spojenými státy vyzvali syrského prezidenta Bašára Asada a jeho spojence k ukončení násilí a dodržování závazků stanovených na jednání ve Vídni na konci roku 2015. Po nastolení příměří je třeba v Sýrii vytvořit přechodnou vládu a novou ústavu a do osmi měsíců zorganizovat parlamentní a prezidentské volby.

 

Organizace Unicef zveřejnila údaje, podle kterých se třetina dětí v Sýrii narodila během války. Více než 300 tisíc z necelých 4 milionů dětí se narodilo jako uprchlíci. Zpráva Unicef dále uvádí, že přes 8 milionů syrských dětí v Sýrii nebo v okolních zemích nutně potřebuje humanitární pomoc. Pětiletá občánská válka má destruktivní vliv zejména právě na děti, z nichž většina bude v dospívání či rané dospělosti sirotky, budou nevzdělané, nezaměstnané a budou trpět nedostatkem jídla, upozorňuje americký deník The New York Times.

 

V Nizozemí vloni požádalo o azyl téměř 59 tisíc migrantů, všímá si slovenský deník SME.  Čtvrtina z nich však do Nizozemí přišla z bezpečné země – z Albánie, Srbska a Kosova. To znamená, že nejsou oprávnění dostat statut utečence. Nizozemí ve snaze najít způsob, jak takový příliv lidí zvládnout, odmítá migranty z bezpečných zemí rychleji a po zamítnutí žádosti jim nařizuje okamžitě území Nizozemí opustit.

Zahr. tisk: Více než 300 tisíc dětí se narodily jako uprchlíci; začala rusko-evropská mise na Mars Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.