Zahr. tisk: USA vyšetřují Rusko pro porušení rezoluce OSN; USA podporuje zločiny v Jemenu

Světová média dne 19. srpna informují o tom, že Spojené státy zvažují, jestli Rusko, které zahájilo nálety na Sýrii z území Íránu neporušilo rezoluci OSN o vojenském styku s Teheránem. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Spojené státy podporují válečné zločiny v Jemenu, kde dochází mnohdy k horším humanitárním incidentům než v Sýrii. 

Vyslanec OSN Staffan de Mistura předčasně ukončil jednání o Sýrii konstatováním, že ani jeden humanitární konvoj během srpna nedorazil do okupovaných měst. Vyjádřil podle webového portálu rádia Deutsche Welle hlubokou nespokojenost a připomněl, že v některých městech neviděli místní obyvatelů humanitární pomoc už víc než 110 dní. Vyslanec se tak snaží vyvinout tlak na USA, Rusko a další jednající země, aby prosadily osmačtyřicetihodinové příměří v Aleppu.
 
Spojené státy zvažují, zdali Rusko, které zahájilo nálety na Sýrii z území Íránu, neporušilo rezoluci OSN o vojenském styku s Teheránem. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí připomněl, že rezoluce upravuje například pravidla pro dodávky, převoz vojenských technologií a poskytování výcviku. Jelikož ruské nálety z íránské základny představují podle Američanů komplexnější případ, přezkoumávají  ho už právníci ministerstva, uvádí agentura Reuters.
 
Americká vláda připustila, že vyplacení čtyř set milionů dolarů z ledna letošního roku do Teheránu bylo podmíněno propuštěním amerických rukojmí. Zároveň ale odmítla obvinění republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který Washington nařkl z vyplácení výkupného. Vláda vyjednala propuštění za peníze, které dlouhodobě dlužila teheránské vládě Šáha Rézy Páhlavího ze 70. let. Té už po islámské revoluci nestihla zaslat slíbené dodávky, upozorňuje portál rádia Deutsche Welle.
 
Komentář britského deníku The Guardian upozorňuje, že Spojené státy podporují válečné zločiny v Jemenu, kde dochází mnohdy k horším humanitárním incidentům než v Sýrii. Vojenská kampaň Saúdské Arábie v Jemenu probíhá rok a půl. Byly při ní zabity desítky Jemenců a zničeny desítky tamních škol. Americká vláda za to podle komentátora nese odpovědnost  tím, že její průzkumná letadla poskytují Saúdům strategické informace a především Washington dodává saúdské armádě zbraně.
 
Džihádisté z hnutí Islámského státu se podle agentury Reuters přihlásili k útoku proti dopravní policii v Rusku. Dva neznámí útočníci napadli se střelnou ubraní a sekerami tento týden strážní budku dopravní policie u silnice nedaleko Moskvy. Dva strážníci byli po incidentu odvezeni do nemocnice s těžkým poraněním, oba útočníky policisté na místě zlikvidovali. Agentura spekuluje, že útok v Balašické oblasti mohl souviset s protestem proti ruské vojenské angažovanosti v Sýrii. Tam ruské letectvo pomáhá jednotkám prezidenta Bašára Asada proti povstalcům.
 
Italská pobřežní hlídka objevila ve Středozemním moři pět mrtvých těl a zachránila přes 530 uprchlíků ve dvou gumových člunech a devíti loďkách. Slovenský deník Pravda uvádí, že podle zprávy Mezinárodní organizace pro migraci z minulého týdne připlulo letos k italským břehům už více než 100 tisíc běženců, kteří vyplouvají převážně z Libye.
 
Největší síť britských supermarketů vyčítá britské premiérce Therese Mayové, že je nenechá prodávat zdravé potraviny. Konzervativní londýnský kabinet totiž smetl se se stolu návrhy na legislativu, která omezovala obsah cukru v potravinách a zakazovala reklamu na slevy sladkostí. Návrhy těchto zákonů jsou součástí kampaně, která bojuje proti dětské obezitě, upozorňuje londýnský deník The Times.
 
Přestože personální přesuny v okolí Kremlu mohly naznačovat, že Vladimir Putin by mohl vyhlásit předčasné volby, komentátor deníku The Moscow Times tvrdí, že takový postup by zatím neměl logiku. Putin prý pouze posílá část staré gardy do penze se ctí – jako v případě šéfa kanceláře Sergeje Ivanova – nebo s ostudou jako šéfa celníků Andreje Beljaninova. Jejich odchod má vyslat ostatním Putinovým aparatčikům jasný signál, aby nekradli a hlavně nedávali svůj majetek na odiv v ekonomicky těžké době, píše komentátor. Zároveň si všímá dalšího vývoje na Krymu a uvádí, že pro Kreml musí být dřina pořád sjednocovat Rusko vymýšlením nějakého nového nepřítele.
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: USA vyšetřují Rusko pro porušení rezoluce OSN; USA podporuje zločiny v Jemenu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.