Zahr. tisk: USA uvalily na Írán nové sankce; kvůli útoku v Istanbulu stane před soudem 16 lidí

I když Spojené státy o víkendu zrušily sankce vůči Íránu za dodržení jaderné dohody, tak musí země platit nové, mírnější sankce. Podle zahraničních médií nové sankce reagují na zakázané testy balistických raket a jsou namířené hlavně proti jednotlivcům a několika menším firmám. Většina Íránců tak dopad nových sankcí vůbec nepocítí. Světová média píší také o tom, že v souvislosti se sebevražedným útokem v Istanbulu stane před soudem 16 lidí. Státní zástupce navrhl obžalovat zadržené z příslušnosti k teroristické organizaci.

Americká televizní stanice CNN uvádí, že v souvislosti s ukončením mezinárodních sankcí proti Íránu došlo k dalšímu propadu cenu ropy. V neděli se barel suroviny prodával za méně než 29 dolarů. Tak nízko byla cena ropy naposledy v listopadu roku 2003. Očekává se, že Írán po ukončení sankcí okamžitě navýší objem vývozu ropy o půl milionu barelů denně. Do konce roku by pak mohl export ropy z Íránu narůst o dalších 500 000 barelů denně.
 
Zatímco tři Američané – novinář, pastor a voják námořní pěchoty, opustili po letech věznění Írán, uvalily Spojené státy na tuto zemi nové, mírnější sankce, píší The New York Times. Sankce reagují na zakázané testy balistických raket a jsou namířené hlavně proti jednotlivcům a několika menším firmám dodávajícím do Íránu klíčové raketové technologie. Většina Íránců tak dopad nových sankcí vůbec nepocítí, upozorňuje deník The New York Times.
 
Izraelský deník The Jerusalem Post píše o útoku palestinského teroristy, který na Západním břehu Jordánu v židovské osadě Otniel ubodal před zraky sedmnáctileté dcery matku šesti dětí. Muž napadl Izraelku u ní doma, kam se přes nezamčené dveře snadno dostal. Jde o první vražedný útok Palestince v židovské osadě od března roku 2011, kdy v osadě Itamal zemřelo po napadení nožem pět lidí.
 
Server televize Al Arabíja uvádí, že v souvislosti se sebevražedným útokem v Istanbulu stane před soudem 16 lidí. Státní zástupce navrhuje obžalovat zadržené z příslušnosti k teroristické organizaci. Sebevražedný útočník, kterého turecké úřady identifikovaly jako 28letého Syřana, přišel do Turecka 5. ledna jako uprchlík. O týden později na náměstí Sultanahmet zabil sebe a dalších 10 lidí, převážně turistů z Německa.
 
Britský deník The Guardian píše o návštěvě papeže Františka ve Velké synagoze v Římě. Papež nejdříve položil věnec na místo, kde římské židy v roce 1943 obklíčili nacisté, a poté se zúčastnil obřadu, na kterém byli také přeživší holocaustu. František návštěvou synagogy podle listu The Guardian navázal na tradici založenou Janem Pavlem II.
 
Španělská verze deníku The Local  píše, že většina Španělů je proti opakování parlamentních voleb. Politický pat, který nastal po prosincovém hlasování, by se podle nich měl řešit spíše vytvořením koaliční vlády. Průzkumy totiž ukazují, že i kdyby se volby opakovaly, patovou situaci by nevyřešily. Levicová strana Podemos by pouze vystřídala socialisty na druhém místě za konzervativní Lidovou stranou stávajícího premiéra Mariana Rajoye.
 
Deutche Welle s odvoláním na data charitativní organizace Oxfam uvádí, že 62 nejbohatších lidí na světě v současnosti vlastní stejné množství majetku jako chudší polovina obyvatel planety. Ještě před pěti lety přitom bylo na vyrovnání majetku chudší poloviny lidstva potřeba 388 nejbohatších. Zpráva organizace Oxfam zároveň upozorňuje na to, že většina nejhůře placených zaměstnanců jsou ženy.
Zahr. tisk: USA uvalily na Írán nové sankce; kvůli útoku v Istanbulu stane před soudem 16 lidí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.