Zahr. tisk: Tisíce lidí protestují proti Trumpovi; obavy z Trumpovy politiky na Ukrajině a v Pobaltí

Světová média dne 10. listopadu informují o tom, že v několika městech Spojených států pokračují několikatisícové protestní demonstrace. Lidé v nich protestují proti zvolení Donalda Trump americkým prezidentem. Zahraniční tisk dále píše o obavách z Trumpovy zahraniční politiky spojené s Ukrajinou a pobaltskými zeměmi sousedícími s Ruskem. 

V několika městech Spojených států pokračují několikatisícové protestní demonstrace, které nesouhlasí se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. Policejní kordony například v New Yorku bránily komplex takzvaných Trumpových věží, před kterým zástupy vyjadřovaly svou nespokojenost hlavně výkřiky „Není to můj prezident“, upozorňuje britský deník The Independent.

 

Slovenský deník Sme uvádí, že Donald Trump vyhrál cestu do Bílého domu díky systému volitelů, který sám původně kritizoval. Po sečtení 93 procent amerických hlasů v prezidentských volbách se totiž ukázalo, že Clintonovou v součtu volilo o 230 tisíc Američanů více než republikána Trumpa.

 

Britský deník The Guardian upozorňuje, že po včerejších volbách se spoustu amerických občanů zajímá o emigraci. Přistěhovalecký web Nového Zélandu například včera navštívilo 70 tisíc Američanů, zatímco běžná denní návštěvnost těchto internetových stránek nepřesahuje několik set lidí.

 

Demokratický prezident Barack Obama vyzval Američany k jednotě, podobně jako jeho bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která kandidovala za Demokratickou stranu a prohrála. Britská agentura Reuters upozorňuje, že Trumpovo zvolení sjednotilo Republikánskou stranu, která byla během jeho kampaně rozhádaná. Liberální senátor Bernie Sanders, který do Bílého domu kandidoval za Demokraty, nabídl Trumpovi spolupráci s tím, že mu bude vždycky oponovat v jeho sexistických a rasistických názorech.

 

Evropští státníci nově zvolenému americkému prezidentovi blahopřáli včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Místy dávají politici najevo, že Trump sice nebyl jejich favorit a dává spíš šanci místním populistům, Evropská unie by ale podle nich měla navázat s USA novou éru spolupráce. Podle některých deníků mají obavy z Trumpovy zahraniční politiky na Ukrajině a v pobaltských zemích, které sousedí s Ruskem, uvádí například deník The Guardian. Také komentátor německého týdeníku Der Spiegel vidí v očekávaném nástupu Trumpa především nestabilitu.

 

Estonský parlament odvolal vládu premiéra Taavi Rővase, jehož strana nechtěla odstoupit po pondělním rozpadu vládní koalice. Ve stojednačlenném parlamentu pro vyslovení nedůvěry hlasovala většina šedesáti tří poslanců. O nové vládě teď původní koaliční strany jednají s Estonskou stranou středu, která je velmi oblíbená u ruské menšiny a jejíž šéf, Juri Ratas, je podle slovenské Pravdy favoritem na příštího premiéra.

 

Několik spolkových zemí Německa hlásí případy vysoce nakažlivé ptačí chřipky. Až osmdesát případů registrují veterináři v Bádensku- Wűrtenbersku u hranic se Švýcarskem, kde se nemoc vyskytla u volně žijících ptáků. Chovatelé drůbeže na severu země vyhlásili karanténu a zvýšená bezpečnostní opatření v okolí drůbežáren s případy nakažených ptáků. Případy ptačí chřipky, která se v poslední době vyskytla například v Indii, hlásili minulý týden i veterináři v Maďarsku, uvádí portál Dojče Vele Deutsche Welle.

 

Ruské ministerstvo obrany protestuje proti manévrům nizozemské ponorky, jež se údajně přiblížila k ruské vojenské flotile, která na východě Středozemního moře podporuje nálety na Sýrii. Mluvčí ministerstva Igor Konašenkov uvedl, že ponorka členské země NATO se přiblížila na dvacet kilometrů k letadlové lodi Admirál Kuzněcov a mohla jí způsobit navigační problémy. Nizozemská strana odmítla manévry komentovat, uvádí portál Deutsche Welle.

 

Londýnská policie vzala do vazby řidiče londýnské tramvaje, která tento týden havarovala ve čtvrti Croydon při dopravní špičce. Jak upozorňuje deník The Times při převrácení soupravy byly desítky osob zraněny a sedm lidí následkem havárie zemřelo.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Tisíce lidí protestují proti Trumpovi; obavy z Trumpovy politiky na Ukrajině a v Pobaltí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

  Byznys ·

  Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

 2. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 3. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 4. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.