Zahr. tisk: Klimatická dohoda povede k posílení ekonomiky; další incident Ruska a Turecka

Světová média píší o názoru amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Ten uvedl, že pařížská dohoda o klimatické změně povede k vytvoření pracovních míst a větším ziskům amerických firem. Společnost totiž bude podle něj v příštích třiceti letech podporovat firmy k větším investicím do čisté energie. Zahraniční média si také všímají dalšímu incidentu mezi Ruskem a Tureckem. V neděli málem došlo v Egejském moři ke srážce ruské bojové lodi s tureckým rybářským plavidlem

Francouzské regionální volby přinesly vítězství tradiční pravice. Krajně pravicová strana Národní fronta Marine Le Penové však zaznamenala porážku. V sedmi francouzských regionech, mezi nimiž je i pařížský region Île-de-France, zvítězili republikáni bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho spolu s Unií demokratů a nezávislých. V pěti francouzských regionech zvítězila Socialistická strana. Národní fronta nebyla první ani v jednom kraji, píše francouzský deník Le Figaro.

 

Francouzský deník Le Monde píše, že Turecko po dvou týdnech stáhlo své vojáky z blízkosti severoiráckého Mosulu. Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že konvoj s dvanácti vozidly se vydal na sever. Zároveň však neupřesnila, jestli turečtí vojáci zůstanou i nadále v Iráku, nebo se vrátí do Turecka. Irácká vláda označila přítomnost tureckých jednotek v blízkosti Mosulu, který je od roku 2014 okupován Islámským státem, za porušení mezinárodního práva.

 

Britský deník The Guardian považuje pařížskou dohodu o změně klimatu, která je výsledkem právě ukončené dvoutýdenní klimatické konference COP21, za největší úspěch diplomacie. Všech 195 zemí totiž dosáhlo kompromisu. Dohoda předpokládá, že rozvinuté i rozvojové země sníží své emise na relativně nízké hodnoty. Dodržování závazků pak bude pravidelně ověřováno. Rozvojovým zemím budou poskytnuty dotace, které jim pomohou vyrovnat se s důsledky extrémního počasí, píše The Guardian.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry podle deníku USA Today řekl, že pařížská dohoda o klimatické změně povede k transformaci světové ekonomiky. Americká společnost bude podle Kerryho v příštích třiceti letech podporovat firmy, aby více investovaly do takzvané čisté energie. To povede k vytvoření pracovních míst a finančnímu zisku, myslí si Kerry. Kentucký senátor Mitch McConnell nicméně předpokládá opačný efekt, pokud v příštích amerických prezidentských volbách vyhraje Republikánská strana.

 

Internetové stránky francouzské rozhlasové stanice RFI upozorňují, že i dva týdny poté, co Turecko sestřelilo ruské letadlo poblíž syrské hranice, zůstávají diplomatické vztahy obou zemí velmi špatné. V neděli málem došlo v Egejském moři ke srážce ruské bojové lodi s tureckým rybářským plavidlem. Rusové dokonce po neúspěšném pokusu o rádiový kontakt vyslali několik varovných výstřelů. Incidentů podobného druhu je čím dál více, varuje RFI.

 

Ruská tisková agentura Interfax uvedla, že ruský podnikatel a bývalý generální ředitel ropné společnosti Jukos Michail Chodorkovskij byl obžalován ze zorganizování dvou vražd v 90. letech. Chodorkovskij, který nyní žije ve Švýcarsku, už byl předvolán k výslechu. K němu se však nedostavil, protože obvinění považuje za nepodložená, píše ruský deník The Moscow Times.

 

Podle slovenského deníku Pravda egyptští experti po ukončení předběžného vyšetřování nenašli žádné důkazy o tom, že by říjnový pád ruského letadla na Sinajském poloostrově způsobila trhavina na palubě. Při havárii zemřelo všech 224 lidí na palubě. Rusko, které vedlo vlastní vyšetřování, už dříve oznámilo, že příčinou pádu letadla byl výbuch bomby nastražené teroristy.

Zahr. tisk: Klimatická dohoda povede k posílení ekonomiky; další incident Ruska a Turecka Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.