Zahr. tisk: Britskou premiérkou bude nejspíš žena; brexit ohrozí hospodářský růst eurozóny

Světová média 8. července informují o tom, že funkci následujícího britského premiéra bude pravděpodobně zastávat žena. Z boje o vůdce konzervativní strany odstoupil Michael Gove, zůstávají tak v něm jen jen ministryně vnitra Theresa Mayová a náměstkyně ministerstva energetiky Andrea Leadsomová. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že dopady britského vystoupení z Evropské unie mohou být pro eurozónu velice citlivé. Může dojít k ohrožení výsledků hospodářského růstu. 

Bouřlivé reakce na incident, při kterém policisté v americkém státě Lousiana zastřelili dalšího afroameričana během několika dnů, vyvolává zejména videozáznam zásahu. Ten včetně střelby natočila z několika metrů partnerka oběti. Jak upozorňuje agentura Reuters, dvaatřicetiletý černošský muž byl zastřelen po silniční kontrole a dá se předpokládat, že jeho smrt vyvolá v Americe nové pouliční bouře. K prvnímu podobnému incidentu došlo tento týden v Minnesotě.
 
Další útok Islámského státu proti šíitské svatyni severně od iráckého Bagdádu zabil nejméně 30 lidí a další zranil. Před pár dny si přitom nedaleké výbuchy vybraly životy skoro tří set lidí. Tentokrát akci zahájili sebevražední útočníci zásahem proti mauzoleu Sajída Mohameda, kde se lidé začínali shromažďovat k závěru ramadánu, píše portál německého veřejnoprávního rádia Deutsche Welle.
 
Dopady britského vystoupení z Evropské unie (EU) můžou být pro eurozónu velice citlivé a mohou ohrozit výsledky hospodářského růstu, uvádí slovenská Pravda. Zveřejňuje přitom závěry ze zasedání Evropské centrální banky, které se konalo ještě tři týdny před britským referendem. Už tehdy dospěli členové zasedání k závěru, že brexit může způsobit hospodářský útlum v Evropské měnové unii.
 
V podobném smyslu se vyjádřila i ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Laguardeová, která varuje, že protekcionismus hlásaný Donaldem Trumpem zpomalí mezinárodní obchod a může vážně poškodit globální ekonomiku. V rozhovoru pro britský deník The Financial Times uvedla, že Trumpovo prezidentství, pro které kandidát navrhuje nová obchodní omezení, by přineslo nestabilitu finančních trhů zejména po odchodu Británie z EU. Ten může podle šéfky MMF zpomalit hospodářský růst Británie až o 4 a půl procenta.
 
Funkci příštího britského premiéra bude zřejmě zastávat žena, protože v boji o křeslo vůdce konzervativní strany odstoupil Michael Gove a uchází se o něj už jen ministryně vnitra Theresa Mayová a náměstkyně ministerstva energetiky Andrea Leadsomová. Ty obě postoupily v druhém kole vnitrostranické volby. Členové konzervativní strany v celobritském hlasování z nich vyberou novou premiérku, jež bude oznámena začátkem září, píše britský deník The Guardian.
 
Americký deník New York Times upozorňuje, že odchod Británie z EU zřejmě zorganizovaly elitní politické kluby někdejších spolužáků z prestižních britských univerzit. Rozkmotření někdejších kolegů sleduje na starším novinovém článku v populárním britském Daily Mailu, kde si na vztahy mezi expremiérem Davidem Cameronem a organizátorem brexitové kampaně Michael Govea stěžuje jeho manželka Sára Vineová. List podotýká, že všichni čtyři hlavní hráči debaty včetně londýnského exprimátora Borise Johnsona a ministra financí George Osbornea spolu studovali na Oxfordu, bydleli ve stejné části západního Londýna, jezdili spolu s rodinami na dovolenou a navzájem chodili svým dětem za kmotry. Pro americké žurnalisty je podobná klika kolem prezidenta Obamy nemyslitelná.
 
Saúdskoarabská policie zadržela 19 osob podezřelých z napojení  na sebevražedného útočníka, který se počátkem týdne odpálil u šíitské mešity v Medíně. Mezi zadrženými jsou podle agentury Reuters Pákistánci a občané Saúdské Arábie. Kromě útočníka zahynuli při detonaci v druhém nejposvátnějším muslimském městě čtyři policisté. V Medíně je hrobka proroka Mohameda, připomíná agentura.
 
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Britskou premiérkou bude nejspíš žena; brexit ohrozí hospodářský růst eurozóny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

    Byznys ·

    Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

  2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

    Byznys ·

    Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.