Zahr. tisk: Británie navýší výdaje na obranu země; Kanada nepřijme svobodné muže ze Sýrie

Světová média dne 24. listopadu informují o tom, že Velká Británie oznámila navýšení výdajů na obranu země o dalších 12 miliard liber. Opatření má pomoci zvýšit bezpečnost jak proti terorismu, tak proti agresivním státům. Média dále píší o rozhodnutí Kanady, která oznámila, že v rámci nového přesídlovacího plánu pro syrské uprchlíky nebude přijímat svobodné muže představující bezpečnostní riziko. 

Třetí den štvanice na džihádisty v Bruselu nastoluje také otázku, jak dlouho bude ještě výjimečný stav ve městě trvat, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Pokud budou policejní manévry trvat delší dobu, mají si snad Belgičané a zaměstnanci všech evropských a mezinárodních institucí se sídlem v Bruselu začít zvykat na obrněné vozy a policisty se samopaly v ulicích města, ptá se slovenský deník.
Pokud návrat do normálu závisí na úspěšnosti policejních razií, centrum Evropské unie pravděpodobně ještě několik dobrodružných dnů nemine, píše deník SME. A až tyto dny skončí, mohli by se občané zeptat kompetentních orgánů, co dělaly doposud, když teď najednou mají přehled o tolika islamistických „hnízdech“, v nichž je zapotřebí zasahovat, konstatuje slovenský list.

 

Rusko by mohlo uspíšit výstavbu „energetického mostu“, přes který by měla proudit elektrická energie na poloostrov Krym, míní ruský deník Moscow Times.V neděli se totiž celý poloostrov ponořil do tmy poté, co neznámí pachatelé zničili dva sloupy elektrického vedení mezi Ukrajinou a Krymem. Výpadek zasáhl téměř dva miliony obyvatel Krymu, kterým tak nezbylo nic jiného, než se spolehnout na benzínové generátory, uzavírá ruský list. 

 

V rámci nového přesídlovacího plánu pro syrské uprchlíky nebude Kanada přijímat svobodné muže, kteří představují bezpečnostní riziko, informuje britský deník The Guardian. Další podrobnosti by měly být oznámeny dnes. Podle dosavadních zpráv z kanadských médií bude Kanada od 1. prosince letošního roku přijímat pouze celé rodiny, osamocené ženy a děti. Kanada by podle svého předchozího slibu měla do konce roku přijmout přibližně 25 000 syrských uprchlíků, připomíná britský The Guardian.

 

Na pařížském předměstí byla nalezena vesta, která se používá při sebevražedných atentátech, všímá si americký deník New York Times. Jedná se o vestu podobnou těm, které byly použity při nedávných teroristických útocích v Paříži. Místo nálezu vesty se nachází v blízkosti místa, kde byl už dříve nalezen mobilní telefon jednoho z podezřelých. Právě tato skutečnost naznačuje, že útočník svou misi přerušil – ať už z důvodu nefunkční sebevražedné vesty, či strachu, píše americký list.

 

Britská vláda oznámila další navýšení výdajů na obranu země, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Velká Británie si od tohoto kroku slibuje lepší bezpečnostní opatření nejen proti terorismu, ale také proti agresivním státům. K navýšení výdajů o dalších 12 miliard liber by mělo dojít během následujících deseti let, uzavírá švýcarský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Británie navýší výdaje na obranu země; Kanada nepřijme svobodné muže ze Sýrie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.