Zahr. tisk: Belgie dočasně vystupuje ze Schengenu; Čína vyslala do Jihočínského moře stíhačky

Světová média píší 24. února o tom, že Belgie dočasně vystupuje ze Schengenského prostoru, aby zavedla hraniční kontroly mezi státy EU. Tamní úřady se obávají přílivu uprchlíků z Francie, kde má v Calais dojít ke zrušení improvizovaného tábora přezdívaného Džungle. Zahraniční média si také všímají rozmístění neurčený počet bitevních letadel na Woodyho ostrov v oblasti sporného území Jihočínského moře. USA to považuje za jasné vyzbrojování oblasti.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon oznámil, že Belgie dočasně vystupuje ze Schengenského prostoru, aby zavedla hraniční kontroly mezi státy Evropské unie. Úřady totiž očekávají vlnu uprchlíků z Francie, kde se policie chystá v Calais zrušit improvizovaný uprchlický tábor přezdívaný Džungle. Tady žijí asi čtyři tisíce lidí a podle některých předpokladů se na své cestě do Británie pokusí dostat přes Belgii. Podle portálu německého rozhlasu Deutsche Welle rozmístí policie na francouzsko-belgickou hranici asi dvě stě padesát policistů, kteří obsadí I známé pašerácké cesty.

 

Bosenský muslimský duchovní požádal úřady o ochranu, protože mu Islámský stat vyhrožuje smrtí. Když bosenský Muftí Husejn Kavazovič několikrát odsoudil po atentátech v Paříži násilí islámistických radikálů, na internetu se objevilo video, kde mu před vlajkou Islámského státu extrímisté slibují uříznout hlavu. Podle bosenských úřadů, které výhružku berou vážně, vystupuje na videu další bosenský muslima Amir Selimovič, který se přidal k Islámskému státu před dvěma lety. Protál Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda upozorňuje, že asi 40 procent ze 4 milionů obyvatele Bosny a Hercegoviny se hlásí k islámu.

 

Do sporné oblasti Jihočínského moře vyslal Peking svoje bitevní letadla. Jak portál Deutsche Welle cituje americkou televizní stanici Fox News, čínská armáda rozmístila blíže neurčený počet stíhaček typu Šenjan J-11 a Žjan JH-7 na Woodyho ostrov, který si v rámci Paracelských ostrovů územně nárokuje také Vietnam nebo Tchajwan. Podle velitele americké flotily v Pacifiku, admirála Harryho Harrise, je nyní evidentní, že Čína celou zónu vyzbrojuje. Už několik let se v oblasti stupňuje napětí mezi Pekingem a Washingtonem, který Čínu obviňuje z ilegálního budování umělých ostrovů a rozpínavosti.

 

Podle agentury Reuters zablokovali republikánští senátoři americkému prezidentu Baracku Obamovi možnost, aby mohl jmenovat nového senátního soudce a změnil tak mezi členy senátu dosavadní politický poměr. Vůdce senátní většiny Mitch McConnel oznámil, že o náhradě za dlouhosloužícího konzervativního soudce Antonina Scaliu, který umřel 13. února, se bude rozhodovat, až když do úřadu nastoupí nový prezident Spojených států.

 

Analýza Rádia Svobodná Evropa upozorňuje, že asi nejúspěšněji se Rusku podařilo změnit strategické rozvržení sil v oblasti Černého moře. Kromě invaze v Gruzii a záboru poloostrova Krym se Moskva chystá investovat skoro dva a půl miliardy dolarů do modernizace černomořské flotily a jejího arzenálu do roku 2020. To podle portálu naruší rovnováhu zejména proti Turecku, které je členskou zemí NATO.

 

Kurdové nedaleko irácké Mosulu osvobodili švédskou teenagerku, kterou unesly teroristé z takzvaného Islámského státu. Podle místních úřadů vylákali radikálové šestnáctiletou dívku ze švédského Borasu do Sýrie a pak ji navedli přes hranici do Iráku. Momentálně se nachází v autonomní kurské oblasti a bude převezena do Švédska, uvádí slovenský deník Pravda.

 

Na Kubě zemřel Ramón Castro, starší bratr bývalého velitele kubánského revoluce Fidela Castra a současného prezidenta Raoula. Jak uvádí britský deník The Guardian spoluzakládal komunistickou stranu a přestože si ho prý lidé s Fidelem často pletli, namísto revoluce zůstal u chování dobytka. Zemřel v jednadevadesáti letech.

 

Firma Mars stahuje svoje produkty z pětapadesáti zemí, jelikož v jedné tyčince Snickers našel německý zákazník kus červené uměle hmoty, kterým se teoreticky mohl zadusit. Tyčinka byla vyrobena v nizozemské pobočce. Firma, která není obchodovatelná na burze ovšem neuvádí odhady škod, které mohou v případech stahování tyčinek Mars, MilkyWay nebo Snickers pověst výrobku vážně poškodit. Agentura Reuters připomíná nedávné problém firmy Nestle, která prodávala závadné nudle v Indii, nebo případ čokolád Cadburys, jež se stahovaly z prodeje za epidemie salmonely.

Zahr. tisk: Belgie dočasně vystupuje ze Schengenu; Čína vyslala do Jihočínského moře stíhačky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.