Zahr. tisk: Abé prosadil ratifikaci transpacifického partnerství; Madagaskar čelí hladomoru

Světová média dne 9. prosince informují o tom, že japonskému premiéru Šinzó Abemu se podařilo v parlamentu prosadit ratifikaci transpacifického partnerství. Zahraniční tisk dále píše o tom, že přes 1,4 milionu lidí na jihu Madagaskaru ohrožuje hladomor. 

Při explozi, ke které došlo v pátek ráno v egyptské Káhiře na hlavní silnici vedoucí k pyramidám v Gíze, zahynulo 6 policistů a další 3 byli zraněni. Americký deník USA Today s odvoláním na egyptskou státní agenturu MENA uvedl, že útok cílil na bezpečnostní složky. Příčina exploze však zatím nebyla upřesněna. Od roku 2013 povstalci v Egyptě provedli řadu útoků, jejichž cílem bylo sesazení islamistického prezidenta. K násilnostem dochází především v severní části Sinajského poloostrova.

 
Japonskému premiéru Šinzó Abemu se v pátek v parlamentu podařilo prosadit ratifikaci transpacifického partnerství (TPP). Stalo se tak navzdory záměru nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se chystal ustoupit od paktu volného obchodu, který má podepsat 12 zemí a prosazoval ho Barack Obama. Americký portál abcNEWS dodává, že brzy by měla následovat i ratifikace japonské vlády.
 
Portál americké televizní stanice CNN píše, že jihokorejští poslanci Národního shromáždění odhlasovali většinou 234 hlasů proti 56 zahájení procesu s prezidentkou Pak Kun-hje v souvislosti s korupčním skandálem. Jihokorejský Ústavní soud má nyní na projednání záležitosti 180 dní. Pak Kun-hje požádala vládu a veřejnost, aby v průběhu procesu bděli nad bezpečností a pořádkem v zemi. Její pravomoci nyní dočasně převezme premiér Hwang Kyo-ahn.
   
Německo na návrat migrantů zpět do vlasti uvolní v příštích 3 letech 150 milionů euro, všímá si slovenský deník Pravda. Penězi chce neúspěšné žadatele o azyl motivovat, aby se do své země vraceli dobrovolně. O peníze z fondu budou moci požádat nejen žadatelé o azyl, jejichž řízení skončilo zamítnutím žádosti, ale i ti, kteří se rozhodnou vrátit, aniž by čekali na rozhodnutí úřadu. O návrat mají zájem zejména lidé z Iráku, Afghánistánu a balkánských zemí.
 
Přes 1,4 milionu lidí, zejména dětí a starších lidí, na jihu Madagaskaru ohrožuje hladomor, 850 tisíc z nich se nachází ve vážném stavu. Oblast zasáhlo sucho, které již trvá dva měsíce a bylo krátce přerušeno jen mírnou přeháňkou před dvěma týdny. Nedostatek dešťů podle francouzského deníku Le Monde souvisí s klimatickým jevem El Niňo. Jih Madagaskaru je jednou z vůbec nejchudších oblastí světa, kde 92 % obyvatel žije pod hranicí bídy a míra podvýživy již 6 let vytrvale stoupá, upozorňuje deník.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Abé prosadil ratifikaci transpacifického partnerství; Madagaskar čelí hladomoru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.