Začal týden vědy a techniky Akademie věd, nabídne 500 akcí

Třináctý ročník přehlídky, která popularizuje bádání, nese motto Fascinace světem. Začíná 1. listopadu a trvá do 15. listopadu 2013. Koná se v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové, Zlíně, Jihlavě, Plzni, Ústí nad Labem, Karlových Varech a na mnoha dalších místech.

Festival pokrývá široké spektrum témat od matematiky, přes nanotechnologie až po vesmír. Jeho cílem je popularizovat vědu v očích široké veřejnosti a také vzbudit zájem studentů středních škol o studium na technicky zaměřených univerzitách.

Návštěvníci mají možnost navštívit přednášky, výstavy, exkurze, vědecké kavárny, promítání dokumentárních filmů, nahlédnout do vědeckých pracovišť, laboratoří a knihoven. V dopoledních hodinách jsou přednášky a exkurze zaměřeny především na středoškolskou mládež. Odpolední a podvečerní přednášky a doprovodné akce jsou připraveny pro širokou veřejnost.

Dnes je možné se například registrovat na přednášku Alžběta I., její doba a obraz v díle Benjamina Brittena. Profesor a překladatel Martin Hilský provede návštěvníky Londýnem konce 16. století, kdy Shakespeare psal své divadelní hry a vládla legendární královna Alžběta I.

Další přednášky jsou například na téma Co může prozradit Titan o Zemi aneb Existuje zrcadlo do naší minulosti? Mezi dalšími tématy jsou Ekosystémy stojatých vod a jejich mikroskopičtí zelené obyvatelé, Entomofauna invazivních rostlin a příklady invazních druhů hmyzu nebo Jak slunce ovlivňuje barvu vody a O původu virů a řada dalších.

Samotné sídlo Akademie věd na Národní ulici v Praze se promění ve vědecké centrum. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet kriminalistické vyšetřovací metody nebo ochutnat zmrzlinu z tekutého dusíku. Zájemci se také mohou přijít podívat do vědeckých ústavů akademie. Mnoho přednášek bude navíc přenášeno on-line.

Program a další informace jsou na www.tydenvedy.cz.

.

Začal týden vědy a techniky Akademie věd, nabídne 500 akcí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Americký AT&T se zajímá o převzetí Vodafonu

  Byznys ·

  Největší americký telekomunikační operátor AT&T zkoumá několik strategií vedoucích k případnému převzetí britského mobilního operátora Vodadone Group v následuj…

 2. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

  Byznys ·

  Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

 3. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

  Byznys ·

  Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.