Začal summit NATO. Trump před ním opět ostře kritizoval evropské země

V Bruselu začal dvoudenní summit Severoatlantické aliance (NATO). Řešit bude výši obranných výdajů, novou alianční velitelskou strukturou nebo boje proti terorismu. Především ale budou členové NATO ujišťovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Evropa bude více investovat do své vlastní obrany.

Summit má demonstrovat trvající jednotu skoro sedmdesát let starého transatlantického spojenectví. Jeho úvod ale provází napjatá atmosféra poté, co americký prezident Donald Trump ani těsně před jednáním nepolevil ve své tvrdé kritice evropských spojenců, především Německa, a jejich nízkých výdajů na obranu.

"Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny," prohlásil dnes Trump. Řekl také, že takový stav je podle něj vůči Spojeným státům neférový a že evropští spojenci USA v NATO by měli zvýšit své obranné výdaje okamžitě.

Vůči kritice se ohradila německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, podle níž má sice Německo s Ruskem obchodní vazby, není ale jeho "zajatcem", jak dnes řekl americký prezident. Ministryně též uvedla, že "na Trumpovu kritiku už jsme zvyklí" a že "se s ní nějak vyrovnáme".

Evropské země zastavily propad svých obranných výdajů, ukazují statistiky. Naprostá většina z nich ale zatím může jen představit plán, jak se do roku 2024 chtějí dostat na dvě procenta svého hrubého produktu, na čemž se dohodly v roce 2014 ve Walesu. Podle Trumpa by to bohaté země mohly a měly udělat rychleji.

Českou republiku na jednání zastupuje prezident Miloš Zeman. Svým partnerům by měl podle dostupných informací říci, že Česko svůj domácí úkol splnilo, on osobně že "nevynechal jedinou příležitost" tlačit české premiéry a ministry obrany do zvyšování obranných výdajů a že v tom hodlá pokračovat. Nový ministr obrany Lubomír Metnar dnes v Bruselu není, na jednáních jej zastupuje náměstek, premiér Andrej Babiš dorazí na summit ve čtvrtek a hlavu státu vystřídá.

Zeman by také jako "silný podporovatel svobodného mezinárodního obchodu" mohl v diskusi poznamenat, že nesouhlasí s některými kroky americké administrativy, která nedávno uvalila cla na dovoz evropské oceli a hliníku a uvažuje o clech na dovoz evropských automobilů. Chápe ale motivaci těchto kroků a USA nejsou podle českého prezidenta pro Evropu hrozbou.

Šéfové států a vlád 29 členských států dnes potvrdí změny velitelské struktury a vznik dvou nových logistických velitelství, odsouhlasí spuštění výcvikové mise v Iráku a další podporu partnerských zemí v boji s terorismem a oznámí začátek rozhovorů o vstupu Makedonie do aliance.

Summit by měl také potvrdit trvající jednotný přístup NATO k Rusku. Prezident Trump se se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem setká v pondělí a podle generálního tajemníka NATO Stoltenberga není diskuse s Moskvou v době zvýšeného napětí špatnou věcí.

Zeman by mohl partnerům v alianci sdělit, že podle jeho názoru připomíná stávající situace studenou válku, kdy je pro jedny Rusko odpovědné za všechno zlo světa a pro druhé naopak. Sousloví "ruská hrozba" by se podle něj mělo přestat opakovaně používat, neboť se jedná o prázdnou frázi.

Zapotřebí je smysluplná konverzace a vztah s Ruskem, což prý je těžké, ale možné, měl by říci aliančním partnerům český prezident. Zeman by měl na jednání NATO také uvést, že Západ by měl být citlivější k tomu, co mu Rusko říká, protože Rusové chtějí cítit, že jsou respektováni. Zeman by mohl prohlásit, že Rusku by respekt měl být dopřán "slovně a formálně", NATO by ale mělo zůstat tvrdé při prosazování vlastních zájmů.

Summit podle dostupných informací potvrdí dosavadní přístup k Rusku, domluvený po ruském postupu na Ukrajině a anexi Krymu v roce 2014. Aliance připomene svou posílenou přítomnost na východním křídle, uvede ale také, že nevyhledává konfrontaci a pro Rusko nepředstavuje hrozbu. Závěrečná deklarace, jejíž text předjednali diplomaté, ale také opět připomene, že po anexi Krymu se euroatlantické bezpečnostní prostředí stalo méně stabilním a předpověditelným. Deklarace by také měla odsoudit útok nervovou látkou v britském Salisbury a uvést, že státy NATO jsou solidární s britským hodnocením, že za útokem s velkou pravděpodobností stojí právě Ruská federace.

 

 

Zdroj: ČTK, YRN

 

 

Začal summit NATO. Trump před ním opět ostře kritizoval evropské země Foto: ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

reklama

Další články

  1. Inflace v červnu potřetí v řadě roste

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny byly v červnu o 2,6 procenta vyšší než před rokem. Inflace tak potřetí v řadě zrychlila, v květnu tempo růstu činilo 2,2 procenta. Naposledy ceny r…

  2. Boris Johnson pod tvrdou kritikou britských médií

    Společnost ·

    Britská média dnes takřka shodně kritizují rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého označují za parodii na šéfa diplomacie. Tisk také uvádí, že premiérku …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.