Za kolik minut je KLDR schopna zasáhnout vybraná města v USA?

Nedávné testy mezikontinentálních raket ze strany severokorejského režimu vyvolaly obavy z toho, že by země Kim Čong-una mohla zasáhnout pobřeží Spojených států amerických. Severokorejská raketa vybavená o jadernou hlavici může zasáhnout až město New York. Délka jejího letu by podle internetového magazínu Business Insider mohla trvat okolo 40 minut a 30 sekund. 

Okolními mocnostmi izolovaný národ začal v červenci testovat mezikontinentální balistické rakety neboli ICBM (Limited Range Inter-Continental Ballistic Missiles – mezikontinentální balistické střely s omezeným doletem). Podle severokorejských zdrojů jsou rakety s jadernými hlavicemi schopny trefit cíle, jež jsou vzdáleny tisíce kilometrů daleko. Novináři již v srpnu informovali o zprávách amerických zpravodajských služeb, podle kterých KLDR miniaturizovala hlavice, aby se tak vešly na ICBM.

Zatímco většina expertů na zbraně zpochybňuje severokorejský pokrok, tak jen málo lidí se obává reálné jaderné hrozby.

„Na základě aktuálních informací ohledně severokorejského raketového testu mohou snad rakety zasáhnout americké východní pobřeží a množství velkých měst,“ na svém blogu to alespoň napsal fyzik a koordinátor z Unie zainteresovaných vědců (Union of Concerned Scientists) David Wright.

Zdroj: Business Insider

Magazín Business Insider požádal Wrighta o pomoc s vypočítáním přibližných časů letů raket, k jejichž odpálení by došlo z provincie Severního Pchjonganu. V této oblasti probíhalo v minulosti testování balistických raket. Wright tak spočítal přibližné zasažení cílů, mezi nimiž figurují města Washington DC, New York, Los Angeles, Honolulu, Chicago, Anchorage a Guam. Na posledním zmiňovaném tichomořském ostrově má americká armáda svoji základnu. KLDR přitom v úterý zveřejnila informaci, že je připravena na ostrov zaútočit. Více se dočtete ZDE.

Wright podotkl, že časy nemusí být přesné. Záleží totiž na úhlu, jakým je raketa vystřelena. Největší rychlost pak dosáhne při vypnutí motorů ve vesmíru. Při vyměření správného úhlu by raketa podle Wrightových slov mohla letět mezi 3 až 6,2 mílemi za sekundu.

Dalším důležitým faktorem pro odpálení rakety je rotace Země. „Když odpálíte raketu, tak Země nezůstane v klidu a nadále se otáčí,“ řekl Wright Business Insideru. Zaměření cíle s ohledem na fyziku je tak mnohem komplikovanější.

Dosah balistické rakety je spojen s její rychlostí. Podle Wrighta záleží rovněž na poloze útočícího státu. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Za kolik minut je KLDR schopna zasáhnout vybraná města v USA? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním

    Byznys ·

    Růst německé ekonomiky zůstala za očekáváním, když ve druhém čtvrtletí stoupl o pouhých 0,6 procenta. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, mén…

  2. Jak vypadá největší rival Modelu S?

    Tech ·

    Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.