Z okolí indonéské sopky zasáhnuté zemětřesením došlo k evakuaci 500 lidí

Z okolí indonéské sopky Rinjani došlo k evakuaci přes 500 turistů. Ti zůstali na místě uvězněni důsledkem silného zemětřesení, jež v neděli zasáhlo ostrov Lombok. S odkazem na informace indonéských úřadů to oznámila agentura AFP. Otřesy půdy o síle 6,4 stupně si podle nejnovější bilance vyžádaly v Indonésii 17 obětí na životech a přes 335 zraněných.

Zemětřesení v neděli poničilo přístupové cesty na nejvyšší horu ostrova, na níž tak podle AFP zůstalo v noci z neděle na pondělí uvězněno 560 turistů, včetně občanů Thajska, dále pak lidé z Francie, Nizozemska, Španělska, Německa, Spojených států či Malajsie. České ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že podle aktuálních údajů úřadů na Lomboku nejsou mezi turisty uvězněnými na hoře Rinjani žádní čeští občané.

Podle nejnovějšího sdělení indonéských úřadů bylo evakuováno 543 turistů a všichni jsou v dobrém zdravotním stavu. Většina z nich sestoupila k úpatí sopky v pondělí večer.

 Zdroj: YouTube / Guardian News

Do evakuace lidí z hory vysoké 3726 metrů byly zapojeny stovky záchranářů. Správa národního parku uvedla, že se podařilo zprůchodnit hlavní stezku vedoucí z vrcholu. Turistům sestupujícím z vrcholu vrtulníky shazovaly zásoby. Podle úřadů se stovkám turistů podařilo sestoupit už v neděli.

Ohnisko zemětřesení, které v neděli udeřilo v 06:47 místního času (00:47 SELČ), se nacházelo v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Podle indonéského geofyzikálního a meteorologického úřadu bylo doposud zaznamenáno více než 120 následných otřesů. Nejsilnější z nich dosáhl intenzity 5,7 stupně. Otřesy poškodily mnoho domů.

Guvernér ostrova Lombok vyhlásil v oblasti třídenní stav nouze, během kterého budou probíhat ve zvýšené míře záchranářské a odklízecí práce. Infrastruktura na Lomboku nebyla v důsledku zemětřesení vážněji narušena. Na sopku Rinjani je ale kvůli hrozícím sesuvům půdy zakázán vstup.

Zemětřesení jsou v Indonésii poměrně častá. Tento ostrovní stát se totiž nachází v Tichém oceánu v pásmu takzvaného ohnivého kruhu (prstence) na střetu kontinentálních desek. V prosinci 2004 spustilo mohutné zemětřesení u pobřeží ostrova Sumatra ničivou vlnu cunami, která zabila na 230 000 lidí v desítce zemí, nejvíce v Indonésii.

 

 

Zdroj: ČTK

Z okolí indonéské sopky zasáhnuté zemětřesením došlo k evakuaci 500 lidí Foto: YouTube / Guardian News

reklama

Další články

  1. Trump vyzdvihl italský protiimigrační přístup

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump v pondělí vyzdvihl italského premiéra Giuseppea Conteho za rázný protiimigrační přístup jeho vlády. Trump během Conteho návštěvy v Bílé…

  2. Zeman jmenoval Maláčovou ministryní práce

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech jmenoval ministryní práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Hrad o tom informoval na twitteru. Ve vládě nahrad…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.