„Windows 10 je vyspělejší, v české verzi ale některé novinky chybí,“ říká J. Čížek z Živě.cz

Společnost Microsoft od středy nabízí operační systém Windows 10, který má být vůbec poslední verzí platformy. Nový operační systém se bude v budoucnu už jen aktualizovat a doplňovat o různé novinky. Podle redaktora serveru Živě.cz Jakuba Čížka by se uživatelé neměli přechodu na novou platformu obávat. Výhodou je totiž to, že pro vlastníky originálních verzí Windows 7 a 8.1 je k dispozici upgrade zcela zdarma.

Oproti předchozím verzím je podle Čížka Windows 10 evolučně vyspělejší a to také díky veřejnému beta testování. „Ten systém by měl být z toho důvodu dostatečně doladěný. Zvláště pro uživatele, kteří mají na svých počítačích systém Windows 8.1, by to měl být minimální problém. Ten přechod by měl být bezproblémový. Já jsem přešel na třech počítačích a systém naprosto korektně funguje,“ řekl Čížek na rádiu ZET.

Nevýhodou je naopak podle Čížka to, že česká verze nenabízí řadu novinek, jako například hlasový asistent Cortana. Manažer divize Windows české pobočky Microsoftu Petr Klement na rádiu Zet řekl, že doufá v brzké doplnění ostatních novinek, které jsou už k dispozici na americkém trhu. „Po uživatelích, kteří si systém stáhli, nebudeme žádat žádnou platbu. Chtěl bych upřesnit to, že pokud používáte originální Windows 7 nebo Windows 8.1, tak máte právo na přechod na Windows 10 zdarma. Pokud ten převod provedete a provedete ho během jednoho roku, to znamená do srpna 2016, budete mít Windows 10 zdarma po celou dobu životnosti zařízení,“ upřesnil Klement. Společnost Microsoft se navíc zavazuje v případě přechodu na Windows 10 podporovat nový operační systém na daném zařízení po dobu deseti let.

Bezplatný přechod na Windows 10 se nebude týkat verzí Enterprise, jež je určena především pro velké podniky. Upgrade se tak dotkne pouze jednotlivců, domácností nebo malých firem. Velké společnosti mají podle Klementa uzavřené takzvané multilicenční smlouvy a z toho důvodu jsou nuceny řešit přechod na Windows 10 jinou cestou.

Zdánlivým problém pro českého uživatele může být skutečnost, že česká verze Windows 10 nebude disponovat některými novinkami, které přitom společnost Microsoft nejvíce medializovala. Příkladem může být hlasový asistent Cortana. O novinkách, které nabízí nový OS Windows 10, jsme psali ZDE.

„Ten je integrovaný přímo do systému a je možné jej hlasově ovládat, zjišťuje různé informace, napovídá vám například, kdy máte jít do práce, aby nebyl hustý provoz na dálnici a podobně. Takže je to trochu taková ochutnávka budoucnosti. Tento asistent samozřejmě zatím v češtině nekomunikuje,“ uvedl Čížek.

Další novinkou, jež bude v české verzi Windows 10 chybět, je připojení na hudební komerční službu, nákup filmů a další funkce, na které je český uživatel zvyklý z konkurenčních mobilních platforem. Systém se bez těchto novinek ale podle Čížka obejde.

Změna se zatím týká jen větších zařízení jako jsou počítače nebo notebooky. Na Windows 10 pro malá zařízení a mobilní telefony budou muset uživatelé ještě počkat.

„Později tento rok budou vycházet Windows 10 i pro další typy zařízení, jako jsou například telefony. My jsme se nejprve soustředili na tu nejlepší uživatelskou zkušenost právě u počítačů, které tvoří tu největší část toho našeho segmentu,“ řekl na rádiu ZET Petr Klement. 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s manažerem divize Windows české pobočky Microsoftu Petrem Klimentem a redaktorem magazínu Živě.cz Jakubem Čížkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Windows 10 je vyspělejší, v české verzi ale některé novinky chybí,“ říká J. Čížek z Živě.cz Foto: Anton Watman / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.