Vyhledávač FondyEu umožní odkrýt vztahy mezi firmami a politiky, příjemci dotací

Nejužitečnější aplikací pracující s otevřenými daty je vyhledávač veřejných zakázek FondyEu.eu vytvořený občanským sdružením Naši politici. Aplikace, která umožňuje mimo jiné vyhledat vztahy mezi politiky a firmami, které jsou příjemci dotací, zvítězila v soutěži pořádané Fondem Otakara Motejla, fakultou informatiky a statistiky VŠE a Matematicko-fyzikální fakultou UK.

Mohlo by vás zajímat

Pokud jsou data zpracována přehledně, může se na problémy v přidělování veřejných zakázek přijít dříve, řekl k vítězné aplikaci Jiří Fiala ze sdružení Naši politici. V minulosti se už prý sdružení podařilo poukázat například na dotace pro hotely patřící regionálním politikům nebo na veřejnou podporu golfových hřišť.

Základním pramenem, se kterým Fondy.eu pracují, je databáze přidělených dotací ministerstva pro místní rozvoj. V té je ale pro běžného člověka obtížné se vyznat, upozornil Fiala s tím, že vyhledávač tyto informace kombinuje s daty věstníku veřejných zakázek a databází životopisů jednotlivých politiků a lobbistů. Podle té je možné určit, zda politici, podílející se na rozdělování dotací, v minulosti například nefigurovali ve společnostech, které jsou konečnými příjemci veřejných peněz.

Sdružení internetový vyhledávač spustilo začátkem letošního roku a dosud jej navštívilo 60 tisíc osob. Kromě aplikace Fondy.eu odborná porota ocenila například aplikaci VozejkMap, která vozíčkářům umožňuje plánovat bezbariérový průjezd městem a studentskou práci Najdi-lekarnu.cz, ve které je možné najít nejbližší lékárnu disponující konkrétním léčivem s nejnižším doplatkem.

Zdroj: ČTK

Vyhledávač FondyEu umožní odkrýt vztahy mezi firmami a politiky, příjemci dotací Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Japonské akcie stouply nejvýše za šest let

    Byznys ·

    Japonské akcie posílily o 1,8 procenta a obchodování uzavřely na nejvyšší úrovni za šest let. Trhy tak reagovaly na oslabený jen, který u japonských vývozců vyvolá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.