Výstava Metamorfy pralesa: Díla O. Plachta z džungle ve Špálově galerii

Malíř a výtvarník Otto Placht vystaví svá nová díla inspirovaná pobytem v džungli v pražské Galerii Václava Špály. Výstava Metamorfy pralesa potrvá od 27.června do 31. srpna. Obrazy dokončené Plachtem jen před několika dny v Peru doplní ve Špálově galerii jeho starší práce.

Otto Placht se narodil v roce 1962. V 80. letech vystudoval AVU a od roku 1990 do 1993 působil v Ateliéru monumentální tvorby Jiřího Načeradského. Původně se věnoval tvorbě podle teorie fraktálů a chaosu. V roce 1993 se setkal v Miami s obrazy umělce Pabla Amaringa, inspirovanými halucinogeny. Amarignova tvorba ho tak uchvátila, že odjel do peruánské Pucallpy. Několik let žil v džungli s indiány kmene Šipibó, jejichž estetikou je silně ovlivněn.

První výstava Plachtových amazonských obrazů se konala v roce 1997 v Galerii Václava Špály. Od té doby autor vystavuje pravidelně. Žije střídavě v Praze a Pucallpě, kde rovněž vyučoval jako hostující profesor na tamější univerzitě.

Kniha El Libro Mágico, kterou vydává Torst a graficky ji upravil přední český grafik Robert V. Novák, není tradiční monografií, ale spíše kaleidoskopickou sondou do Plachtovy tvorby a dobrodružných životních osudů. Publikace je i osobitým holdem ayahuasce, rostlině s psychedelickými účinky, která je po staletí spjata s duchovní praxí indiánů amazonských pralesů a místní šamani ji dodnes využívají k léčení, věštění i čarování.

Právě svět ayahuaskových vizí spolu s ornamenty indiánů kmene Šipibó už více než 20 let sytí malířovu imaginaci a provází ho na jeho cestách za „brány vnímání“.

Zdroj: ČTK

Výstava Metamorfy pralesa: Díla O. Plachta z džungle ve Špálově galerii Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.