Výsledek referenda ČSSD o vládě s ANO bude podle Hamáčka těsný

Předseda ČSSD Jan Hamáček se domnívá, že vnitrostranické referendum sociální demokracie o vstupu do vlády s hnutím ANO bude mít těsný výsledek. Hamáček o tom informoval novináře po jednání se zástupci ČSSD v Moravskoslezském kraji. Uvedl, že z regionu ale odjede s dobrými pocity. Právě v moravskoslezské ČSSD je ale podle něj skupina příznivců i odpůrců podobná. Hlasování začalo v pondělí. První moravskoslezské organizace, v nichž se hlasovalo, vládu s ANO odmítly.

„Diskuse byla velmi otevřená, velmi přátelská a věcná, takže je to to, co jsem si sliboval,“ řekl Hamáček. Podle něj výsledek bude těsný, ale na jakou stranu se nakonec přikloní více straníků, tipovat nechtěl. „Jestli se dá na poslední chvíli ještě někdo přesvědčit, to nevím,“ uvedl šéf ČSSD. Diskusi v regionech ale považuje za svou povinnost.

Předseda moravskoslezských sociálních demokratů Tomáš Hanzel nechtěl spolustraníkům dávat doporučení, aby neovlivnil průběh hlasování. Míní, že nakonec v regionu převáží podpora vládě. Dodal ale, že rozumí hlasům proti vládě s hnutím ANO.

Mezi prvními v referendu hlasovali v Moravskoslezském kraji sociální demokraté v Bohumíně na Karvinsku. Tamní místní organizace má 73 členů. Její předseda Igor Bruzl novinářům před začátkem hlasování řekl, že předpokládá, že v Bohumíně vstup do vlády nepodpoří. „My jsme ten názor jasně deklarovali už dlouhou dobu i ústy starosty a senátora Petra Víchy, který je členem naší organizace,“ uvedl Bruzl. Podle něj to vyplývá i z debat s bohumínskými členy ČSSD.

Jako problém vidí hlavně v nedůvěryhodnost premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). „Čtyři roky jsme kritizovali soužití s ním ve vládě a teď bychom do té vlády znovu vstupovali. Nepovažuji to za šťastné. Myslím si, že nám by ten pobyt v opozici prospěl,“ podotkl Bruzl v narážce na minulou koalici. Podle informací vstup do vlády s ANO nepodpořili členové v Bohumíně, ani v Orlové na Karvinsku ani v Opavě, kde se v pondělí hlasovalo také.

Naopak ostravští sociální demokraté by návrh na vstup do kabinetu s ANO mohli podle předsedkyně Jany Vajdíkové podpořit. Okresní výkonný výbor (OVV) ČSSD Ostrava společnou vládu s ANO většinově podporuje. „Devatenáct členů OVV ČSSD Ostrava je pro vstup ČSSD do vlády, jeden je proti,“ uvedla Vajdíková. Ostravská organizace patří se zhruba sedmi sty členy mezi největší organizace ČSSD v zemi.

Hlasování se koná od pondělí do 14. června na schůzích téměř 1100 místních organizací strany a je tajné. Výsledky referenda o podpoře vládní spolupráce s hnutím ANO nemají jednotlivé organizace ČSSD do 15. června zveřejňovat, aby neovlivňovaly hlasování dalších sociálních demokratů. Pokud se v referendu nevysloví alespoň čtvrtina ze 17 500 členů, rozhodne o vstupu ČSSD do menšinového kabinetu, který se bude muset spolehnout na podporu komunistů, ústřední výkonný výbor strany. Vedení strany se členů v referendu ptá, zda souhlasí se vstupem do vlády za podmínek uvedených v návrhu koaliční smlouvy a návrhu programového prohlášení.

 

 

Zdroj: ČTK

Výsledek referenda ČSSD o vládě s ANO bude podle Hamáčka těsný Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. Podpora brexitu v Severním Irsku prudce klesla

  Společnost ·

  Pokud by se nyní konalo referendum o odchodu Británie z Evropské unie, hlasovala by převážná většina obyvatel Severního Irska proti brexitu. Vyplývá to z nového průzku…

 2. Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá

  Byznys ·

  Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení nových cel na vzájemnou obchodní výměnu. Uvedl to americký ministr financí Steven Mnuc…

 3. Řecko se dohodlo s věřiteli ohledně reforem

  Společnost ·

  Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli technické dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení poslední revize záchranného programu pro silně zadl…

 4. EU podle Teheránu slibuje záchranu jaderné dohody

  Společnost ·

  Evropská unie slíbila Íránu zachování závazků z jaderné dohody se světovými mocnostmi navzdory nedávno ohlášenému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o jej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.